Wczytuję mapę...

Data/Czas
16.12.2018
19:00

Miejsce
Nowy Teatr - Mała Scena

Kategorie


“Słupsk – Stan wyjątkowy”, to projekt, który próbuje opisać zamieszki, jakie wybuchły w mieście, w styczniu 1998 roku, po śmierci Przemka Czai – dwunastoletniego kibica Czarnych Słupsk, zabitego policyjną pałką. Przez trzy dni, aż do pogrzebu, centrum miasta zamieniło się w obszar ogarnięty chaosem – pole bitwy kibiców, do których zaczęli dołączać mieszkańcy, i Policji.

Po dwudziestu latach od tych wydarzeń Słupsk jest już zupełnie innym miastem, a nasza rzeczywistość nie przypomina trudnego okresu końca lat 90., jednak chęć rozwiązywania problemów za pomocą przemocy – czy to fizycznej, czy słownej nadal tkwi w nas głęboko.

Jak tamte wydarzenia wpłynęły na miasto i jego wizerunek na świecie? Jak wpłynęły na życie uczestników? Jak na całość patrzą ludzie, którzy brali w nich udział, z perspektywy minionych 20 lat?

Powstający spektakl jest rodzajem dokumentu, który pokazuje pewien fenomen miejski, przywołuje pamięć, jednocześnie zadając pytanie o nieuniknioność zdarzeń. Czy, jak w greckiej tragedii, wisi nad nami fatum, któremu nie sposób się przeciwstawić? Czy wybuch w jednym miejscu pozwala zapobiec czemuś po stokroć gorszemu w innym? Jak kumuluje się energia miasta i gdzie znajduje ujście dla swojego nadmiaru?

Reżyseria: Ludomir Franczak

Udostępnij.