Wczytuję mapę...

Data/Czas
07.03.2015
18:00 - 19:00

Miejsce
Jazz Club Bagatella

Kategorie


cree-ridel

Serdecznie zapraszamy 7 marca (sobota) b.r. do „Bagatelli” na koncert zespołu Cree wraz z wokalistą, Sebastianem Riedlem (syn Ryszarda Riedla z grupy Dżem)

Ze względu na wielkość lokalu liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja biletów (dostępne w przedsprzedaży w cenie 30 zł) pod nr tel. kontaktowy 94 314 26 29

Zespół CREE został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla – syna legendarnego Ryśka Riedla z Dżemu oraz Sylwestra Kramka.

Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Kolejnym wydarzeniem dla zespołu był , zarejestrowany przez TVP, koncert na ,, FAMIE” w Świnoujściu.

Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. Zespół został bardzo ciepło przyjęty.

Popularność zespołu znacznie wzrosła po sukcesach odniesionych na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach.

W grudniu 1998 roku zespół rozpoczął współpracę z wytwórniami Pomaton EMI i Scena FM i nagrał swoją pierwszą płytę, którą zaprezentował w programie telewizyjnym 100% live, a także uczestniczył w trasie koncertowej razem z zespołem Perfect z okazji jego 20-lecia zespołu.

W roku 2000, wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii : najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika ,, Twój Blues”.

Pod koniec roku 2000 zespół nagrał utwór pt. ,, Wesoła nowina” na płytę z bluesowymi kolędami oraz zrealizował teledysk dla telewizji Polsat.

Lata 2000-2001 to okres znaczących zmian w składzie zespołu.

Druga płyta „Za tych” ukazała się w 2002 roku. Jej cechą charakterystyczną był wyjątkowy klimat i teksty piosenek. Płyta sprzedała się bardzo dobrze a magazyn „Twój Blues” uznał ją za bluesową płytę roku 2002.

Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była śmierć basisty Jurka Kawalca, który współtworzył wcześńiej legendarna gruę KRZAK. 9 września 2003 r., po ciężkiej chorobie, odszedł wspaniały muzyk i przyjaciel. Jak podkreśla Sebastian Riedel ” Kawa jest , będzie i zostanie”.

Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny.

Zespół nakręcił teledysk, promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się rok później.

Jednym z najważniejszych ,jak nie najważniejszym wydarzeniem tego roku dla zespołu było podsumowanie swej 10-letniej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. ,, Parę lat”, umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt (kilka w innych aranżacjach), w tym jeden nowy pt. ,, Parę Lat”.

W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę, w ciągu swej działalności ,, Tacy sami”. Płyta zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej.

W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na ,, Thanks Jimi Festiwall” poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński, Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali oni utwór ,,Hey Joe” , bijąc tym samym rekord Guinessa.

6 czerwca 2009 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii zespołu. W pięknej scenerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO z Tychów pod kierownictwem Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora orkiestry, Zespół Cree obchodził kolejny swój jubileusz -15-lecia działalności artystycznej. Gośćmi koncertu byli : Józef Skrzek, Krzysztof Głuch, Marek Gruszka, Jan Gałach i Adrian Fusch. Koncert ten został udokumentowany i wydany na płycie audio „15” , a wkrótce pojawi się również płyta DVD .

Obecnie zespół Cree pracuje nad nowym materiałem na kolejną płytę.

Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: ,, Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć”.

Obecny skład:
Sebastian Riedel – gitara, śpiew, harmonijka
Sylwester Kramek – gitara
Lucjan Gryszka – gitara basowa
Tomasz Kwiatkowski – perkusja
Adam Lomania – instr. klawiszowe

 

http://www.cree.pl/
Organizator: Stowarzyszenie Kultura Sztuka Region
Sponsor: Darłowski Ośrodek Kultury

Udostępnij.