Wczytuję mapę...

Data/Czas
13.03.2015
Cały Dzień

Miejsce
Akademia Pomorska Instytut Matematyki AP

Kategorie


Z inicjatywy  trzech uczelni Pomorza – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Akademii Pomorskiej w Słupsku – rok 2015 został  przez Sejmik Województwa Pomorskiego ogłoszony  Rokiem Matematyki na Pomorzu. Przez cały bieżący rok zaplanowanych zostało wiele wydarzeń mających na celu spopularyzowanie  matematyki i zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki.

„Każdemu kto uważa, że całkiem dobrze prosperuje w życiu bez matematyki, warto odebrać komórkę lub laptop i niech spróbuje żyć dzisiaj bez tych urządzeń. To, że działają jest zasługą nie tylko elektroniki, ale przede wszystkim matematyki. To matematyka napędza rozwój ludzkości od najdawniejszych lat. I to, poprzez działania w Roku Matematyki, warto uzmysłowić szerokiej rzeszy mieszkańców Pomorza.” – mówi prof. Grażyna Kwiecińska, koordynator Roku Matematyki na Pomorzu z ramienia Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Pierwsze ciekawe wydarzenia przygotowane przez Akademię Pomorską w Słupsku odbędą się już w najbliższych dniach. 12 marca  br. odbędzie się pierwszy wykład popularnonaukowy z cyklu „Świat jest matematyczny”, który adresowany jest do przedstawicieli administracji samorządowej i świata biznesu, kadry zarządzającej szkołami i palcówkami oświatowymi, nauczycieli, studentów i wszystkich tych, którzy chcą przekonać się, jak wielki wpływ na nasze codzienne życie ma „królowa nauk”.

Wykład pt.  „Co matematyka może nam zaoferować?” wygłosi  Ryszard Pawlak, profesor Uniwersytetu Łódzkiego o godz. 12:00 w auli 414 w budynku Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ulicy Bohaterów Westerplatte 64. Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w wykładzie prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc w Instytucie Matematyki AP pod nr tel. 59 84 05 461.

Noc 13/14 marca ogłoszono Pomorską Nocą Matematyki, która będzie wspaniałą okazją do niecodziennego pozaszkolnego spotkania z matematyką. Termin wydarzenia nie jest przypadkowy, ponieważ 14 marca jest Dniem Liczby Pi. Wiele szkół z tej okazji organizuje z piątku na sobotę cykl imprez. Uczniowie będą mogli rozwiązywać różne problemy, niekoniecznie matematyczne, brać udział w grach logicznych. Poćwiczą także biegłość w rozwiązywaniu zadań w maratonach, przygotowujących do egzaminów i matury.

W ramach Pomorskiej Nocy z Matematyką Akademia Pomorska w Słupsku zaprasza w dniu 13 marca 2015r. wszystkich zainteresowanych i chętnych na Spotkania z tajemniczą liczbą PI. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

W programie (Instytut Matematyki AP, ul. Arciszewskiego 22d, sala nr 28):

17.00 – 17.30: Liczba PI w literaturze – prezentacja wierszy poświęconych liczbie PI przez studentów AP (m.in. wiersz Noblistki Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”)

17.30 – 18.00: Liczba PI – czego jeszcze o niej nie wiecie, a co wiedzieć powinniście -prezentacja multimedialna z komentarzem.

18.00 – 19.00: Zapamiętywanie cyfr liczby PI – konkurs z nagrodami. Uczestnicy w określonym czasie muszą zapamiętać rozwinięcie liczy PI i zaprezentować efekty nauki na tablicy multimedialnej, dla trzech najlepszych osób przewidziane są nagrody.

W Słupsku oprócz Akademii Pomorskiej przy projekcie Rok Matematyki na Pomorzu współpracuje również Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

Udostępnij.