Wczytuję mapę...

Data/Czas
08.03.2015
15:00 - 18:00

Miejsce
Kino Rejs w EMCEK

Kategorie


Kino REJS serdecznie w dniu 8 marca /niedziela/ zaprasza na specjalny pokaz filmu dokumentalnego SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET. Początek seansu o godz. 15.00. Po projekcji spotkanie z panią mecenas Anną Bogucką-Skowrońską poprowadzi pani Danuta Wawrowska.

Polska 2014, 108 min, reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
w filmie występują: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda-Gwiazda, Janina Jankowska, Henryka Krzywonos, Ewa Kubasiewicz, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek i inne

Pełnometrażowy dokument „Solidarność według kobiet” opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których odwaga, mądrość i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce.

To one zamknęły bramy, rozpoczynając solidarnościowy strajk, kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli protest i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej. Gdyby nie inicjatywa kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia 80. W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, to kobiety przejęły ich role. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt. Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Kiedy 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, przytłaczająca większość kobiet Solidarności zniknęła z politycznego horyzontu. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Przejmujący dokument Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, w którym nie brakuje suspensu, tajemnicy ani tempa, upomina się o zapomniane bohaterki, umożliwiając nam spojrzenie na ostatnie trzydzieści parę lat historii Polski z nowej perspektywy. „Solidarność według kobiet” to pierwszy polski pełnometrażowy dokument współfinansowany z crowdfundingu.

Anna Bogucka-Skowrońska
polityk, adwokat, senator i sędzia Trybunału Stanu, zasłużona działaczka na rzecz Solidarności w regionie Słupskim. Internowana w stanie wojennym na kilka dni jako jedyna kobieta w tym regionie. Po zwolnieniu przewodniczyła Ośrodkowi Słupskiego Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, współpracującym z Komitetem Prymasowskim. Brała udział w kilkudziesięciu procesach politycznych, broniąc społecznie takich działaczy opozycji, jak Lech Wałęsa, Zbigniew Romaszewski, Anna Walentynowicz, Bogdan Lis i inni.

Danuta Wawrowska
prawniczka, prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia „Kobiecy Słupsk”. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zawodowe aktywnie przeciwstawia się wszelkim przejawom dyskryminacji oraz podejmuje działania na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Inicjatorka i organizatorka I Słupskiego Kongresu Kobiet pod hasłem „Uwalniamy energię Kobiet” w marcu 2015 roku.

Udostępnij.