Historia kolei na Pomorzu Środkowym

Powstaniu linii kolejowych na Pomorzu Środkowym towarzyszyły protesty już w 1846 r., kiedy pierwszy projekt zakładał przedłużenie trasy berlińsko-szczecińskiej przez Koszalin, Słupsk i Gdańsk do Królewca. Obawiano się, że kolej służyć będzie wyłącznie interesom przemysłu zachodnioniemieckiego, czyniąc region dostępniejszym rynkiem zbytu dla jego produktów. Ostatecznie wybrano wariant południowy – ze Stargardu przez Świdwin, Białogard – z odgałęzieniem do Kołobrzegu – wyjaśniają autorzy opracowania „Kolej na
Pomorzu Zachodnim 1945–2001″.

Pierwszy fragment linii – do Koszalina – oddano do użytku w 1859 r.  Dziesięć lat później uruchomiono odcinek Koszalin-Słupsk, aby po roku uzyskać połączenie z Gdańskiem i Królewcem. W krótkim czasie trasa stała się osnową, wokół której zbudowano – w stosunkowo krótkim czasie – całą sieć połączeń o znaczeniu lokalnym.

fot. Jarosław Wieczorek

CZYTAJ TEŻ: Rozwój i regres sieci kolejowej na Pomorzu Środkowym – opracowanie Akademii Pomorskiej w Słupsku>>

Po II wojnie światowej władze ZSRR bez skrupułów rabowały infrastrukturę z dawnych terenów III Rzeszy i wywoziły na wschód. Tak było też na Pomorzu, gdzie „zwinięto” dużą część kolei wąskotorowych (chociażby całą sieć wokół Słupska), ale także drugi tor na linii nr 202 między Lęborkiem i Runowem.

Okres PRL to czas transportu koleją większości towarów socjalistycznej gospodarki. Zanim nieefektywny model upadł, państwo nie oszczędzało na kolei, co skutkowało m.in. elektryfikacją magistrali nadbałtyckiej. Rok 1989 to niestety początek drugiego okresu zamykania linii na Pomorzu. Pociągi przestały jeździć m.in. ze Słupska do Bytowa, Ze Sławna do Korzybia czy z Lęborka do Kartuz.

CZYTAJ TEŻ: Kalendarium budowy linii kolejowych na Pomorzu>>

OGŁOSZENIE REDAKCJI

Interesujesz się koleją: jej historią i rozwojem albo modelarstwem czy fotografią taboru? Szukamy osób, które chcą współtworzyć z nami Przy 202. Jeśli jesteś zainteresowany, napisz: redakcja@gryf24.pl.

Przy 202 – strona główna działu – powrót

Bilety i pociągi – nie przepłacaj!

Najnowsze informacje o pomorskiej kolei

Z naszego archiwum – wybrane ciekawostki i wydarzenia