Historia pomorskiej kolei jest bardzo bogata i praktycznie w każdej części wybrzeża znajdziecie pozostałości po dawnych liniach. Wypoczywający nad Bałtykiem miłośnicy dróg żelaznych nie powinni ominąć skansenu taboru w Kościerzynie, przejażdżki drezynami w Bronowie albo wąskotorówką do Rosnowa czy wycieczki śladem Stolper Kreisbahn.
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, niedaleko dworca kolejowego. Parowozownia skończyła działalność operacyjną 1 stycznia 1991 r. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992 r. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Skansen odwiedzany jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.
Muzeum jest czynne codziennie przez cały rok, również w dni świąteczne i wakacje.
Godziny otwarcia: poniedziałek: 10 -16 wtorek-niedziela 10 – 18
ul. Towarowa 7, 83-400 Kościerzyna, tel.: (58) 721-86-31, e-mail: parowozownia@koscierzyna.gda.pl
Sprawdź nasze porady: bilety i pociągi na Pomorzu Środkowym – nie przepłacaj!
Koszalińska Kolej Wąskotorowa
Zabytkowa kolej wąskotorowa położona jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Prowadzi ruch turystyczny na fragmencie linii kolejowej Koszalin Wąskotorowy – Bobolice Wąskotorowe, użytkując odcinek Koszalin Wąskotorowy – Rosnowo Wąskotorowe. Przewoźnikiem jest Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.
Przejazdy odbywają się w weekendy, a poza sezonem także w dni powszednie.
Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa
Przejazdy drezynami po ustaleniu terminu
Szlak słupskich tramwajów
– indywidualne zwiedzanie miasta
Wieża ciśnień i perony w lesie
Samodzielna wycieczka do opuszczonej stacji kolei wąskotorowej. Tu trochę wskazówek, jak trafić do stacji Gabel.
CZYTAJ TEŻ: Z naszego archiwum – wybrane ciekawostki i wydarzenia
Turkol
Na Pomorze docierają również pociągi firmy Turkol, która specjalizuje się w turystyce kolejowej. Sprawdźcie, czy nie będą w pobliżu wtedy, kiedy planujecie wypoczynek nad Bałtykiem.
OGŁOSZENIE REDAKCJI
Interesujesz się koleją: jej historią i rozwojem albo modelarstwem czy fotografią taboru? Szukamy osób, które chcą współtworzyć z nami Przy 202. Jeśli jesteś zainteresowany, napisz: redakcja@gryf24.pl.
Przy 202 – strona główna działu – powrót
Bilety i pociągi – nie przepłacaj!
Z rowerem albo psem w pociągu nad morze