Relikty jednej z pierwszych cegielni na terenie słupska znaleźli archeolodzy przy ul. Kopernika w Słupsku. Badania przeprowadzono, bo w miejscu dawnego zakładu ma rusza budowa.

To kolejne w mieście tak zwane archeologiczne badania ratunkowe. Tym razem prace prowadzono na parceli u rejonie ulic Kopernika. Bałtycka i Orzeszkowej. W trakcie wykopalisk archeolodzy trafili na fundamenty budynku. Jak udało się im ustalić został on wzniesiony w okresie nowożytnym, czyli w tym samym czasie, gdy w tamtym miejscu działała jedna z pierwszych słupskich cegielni.

Cegielnia została uruchomiona na przełomie XVII i XVIII stulecia. Zakład nie przypadkowo usytuowano poza murami miasta przy drodze w kierunku Ustki. Przede wszystkim dlatego, że podnosiło to poziom bezpieczeństwa pożarowego, a ponadto w pobliżu  znajdowały się pokłady dobrej jakościowo gliny.

Przez lata cegielnie zmieniała się. Dzieliła się na mniejsze zakłady rzemieślnicze związane z ówczesną branżą budowlaną. W późniejszym okresie ich miejsce zajął największy zakład produkujący akcesoria budowlane w przedwojennym Słupsku, czyli fabryka Carla Westphala.

To nie ostatnie wykopaliska w tym roku w Słupsku. Archeolodzy niebawem wrócą w okolice biblioteki i baszty prochowej.

Udostępnij.