Będzie ekologicznie i nowocześnie. Trwa wyjątkowa inwestycja w Słupsku. Pod korytem rzeki przeciągane są specjalne rury, którymi podłączone będzie tak zwane ogrzewanie odpadowe do parku wodnego.
Już kilka tygodni temu na teren Wodociągów Słupskich przywieziono rury przekopowe. Teraz trwa najtrudniejszy etap inwestycji, czyli ułożenia ich pod korytem rzeki. – Faktycznie działamy trochę jak krecik. Operacja jest poważna i trudna. Bowiem prowadzimy rury znacznie pod kortem rzeki i na dość długim odcinku. Wszystko tak, aby w żaden sposób nie naruszyć chronionego obszaru Natura 2000 – mówi Andrzej Mielczarek, kierownik inwestycji w Wodociągach Słupsk.

Rury przeprowadzone są pięć metrów pod korytem rzeki. Przekop pod Słupią ma łącznie 350 metrów długości. Pozostała część rurociagu kładziona jest w tradycyjny sposób.

Rurami zostanie dostarczone ciepło odpadowe, które powstaje w oczyszczani ścieków, do Trzech Fal. Energia grzewcza powstaje w wyniku procesu oczyszczania ścieków.

Do tej pory ciepło to nie było wykorzystywane. Teraz w znacznym stopniu obniży koszty utrzymania Trzech Fal. Ponadto jest to bardzo ekologiczna i przyjazna dla środowiska metoda. Prace mają kosztować ponad sześć milionów złotych i dofinansowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Udostępnij.