Można kupić autosana HR-21, legendę pomorskich dróg. Jeden z ostatnich takich autobusów i jeden z najstarszych cały czas jeżdżących idzie pod młotek. Pieniądze z aukcji trafią na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak czytamy na stronie fejsbookowej słupskiego PKS, przedmiotem  aukcji jest kultowy autobus AUTOSAN H9-21: przez wiele dziesięcioleci podstawowy tabor i wręcz symbol regionalnego transportu publicznego w Polsce. Prosta, zwarta konstrukcja, wysokie zawieszenie, budowa ułatwiająca serwis i utrzymanie, klasyczne drzwi na klamkę: to autobus który kojarzy każdy w Polsce utożsamiając go z komunikacją autobusową poza miastami. Ten autobus to wręcz synonim „autobusu PKS”. Jeden z ostatnich czynnych Autosanów H9-21 na Pomorzu jest właśnie do zdobycia.

Warto wiedzieć, że AUTOSAN H9-21 oprócz zastosowania cywilnego miał również zastosowanie militarne: zaprojektowano go w taki sposób, by w łatwy i szybki sposób mógł służyć do przewozu osób rannych na noszach jako sanitarka. Dla PKS Słupsk  licytowany pojazd  jest tym bardziej wyjątkowy, bowiem jest to OSTATNI w historii spółki autobus z tej legendarnej serii. „Klameczka” jak go pieszczotliwie nazywano jeździła najpierw w Lęborku, potem w Słupsku i ostatnie lata w Sławnie. Można było go spotkać na liniach w okolicach Słupska , gdzie jeździł do sierpnia 2020r. Więcej zdjęć i historia pojazdu:

Przedmiotem aukcji jest autobus AUTOSAN H9-21 o numerze inwentarzowym 80575, nr rejestracyjny GSL 61XW.  Silnik:  Andoria 6CT107 110kW/150HP 6540cm3 , skrzynia biegów FPS Tczew S5-45. Zadbana tapicerka, kompletne wyposażenie. Zużycie typowe dla wieku, nadwozie bez śladów rdzy. Autobus jest czynny, zarejestrowany, z ważnym przeglądem technicznym, autobus na chodzie jednak silnik będzie wymagał  remontu (w razie potrzeby skontaktujemy z wykonawcami lub pomożemy).

https://allegro.pl/oferta/legendarny-autobus-autosan-h9-21-od-pks-slupsk-sa-10188884547?fbclid=IwAR0qCZGOlxXLxVd5mZ9XlbC6XlXMZs8Rx8YhiAmB6cTOsr-HxmoGAM6G_jo 

Ostatnia H9 w PKS SŁUPSK wystawiona na aukcję – cena wywoławcza 1500 zł – cel szczytny, dobrze by trafił w dobre ręce –   (Fot. Patryk Chmura)

Udostępnij.