Gotowe są już audioprzewodniki, z którymi będzie można zwiedzać Biały Spichlerz i dowiedzieć się więcej o zgromadzonych w nim zbiorach słupskiego muzeum. Placówka czeka tylko na zwiedzających i ponowne otwarcie.

W Białym Spichlerzu każdy zwiedzający z ważnym biletem na wystawę będzie mógł nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik – niewielkie urządzenie ze słuchawkami nausznymi, które pozwoli na samodzielne i bezpieczne zwiedzanie czterech kondygnacji Spichlerza. Nagrania obejmują przede wszystkim zbiory Witkacego, ale też kolekcję sztuki współczesnej, która jest prezentowana w kontekście nawiązującym do twórczości S. I. Witkiewicza. Przygotowano dwie ścieżki podstawową oraz rozszerzoną, która stanowi uzupełnienie pierwszej o dodatkowe ciekawostki, opisy obiektów i inne muzealne tajemnice. Obie ścieżki dostępne są także w języku angielskim, a dla osób niedowidzących przygotowano specjalne audiodeskrypcje. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze, tak aby nie stanowiły problemu dla osób starszych. Dodatkowo z kasy można pobrać pętlę indukcyjną, która zwiększa komfort słyszenia u osób korzystających z aparatów słuchowych.

– Urządzenia będą każdorazowo dezynfekowane a dla pełnego bezpieczeństwa będzie można również pobrać nieodpłatną aplikację na własny smartfon, która zawierać będzie te same nagrania. To teraz musimy tylko otworzyć wystawy. Zapraszamy od pierwszego dnia – mówią muzealnicy.

Stworzenie i udostępnienie tak szerokiej bazy wiedzy dla zwiedzających Biały Spichlerz i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku było możliwe dzięki realizacji zadania „Wsłuchani w Witkacego. Modernizacja i dostosowanie ekspozycji w Białym Spichlerzu – nagrania do audioprzewodników” realizowanego z Programów Operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Instytucją zarządzająca programem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt został w całości zrealizowany z powyższych środków.

 

Udostępnij.