„Książka w paczkomacie” to kolejny pomysł Biblioteki Miejskiej w Ustce na dotarcie do nowych czytelników i tych, którzy z powodu epidemii Covid-19 nie mogą z różnych względów przyjść osobiście do Biblioteki. Od kilku dni usteccy czytelnicy mają możliwość zamawiania książek do wybranego paczkomatu na terenie miasta.

Wystarczy tylko złożyć zamówienie przez katalog, maila lub telefonicznie, wybrać paczkomat, odebrać przesyłkę i cieszyć się lekturą. Liczba przesyłek jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Ze względu na dużą odległość do siedziby Biblioteki priorytetowo realizowane będą zamówienia książek mieszkańców zachodniej części miasta.

W najbliższą sobotę 10 października w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek Biblioteka przygotowała szereg atrakcji, które ze względu na obecną sytuację epidemiczną odbywać się będą w małych kameralnych grupach, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dzieci w wieku szkolnym spotkają się z postaciami w strojach średniowiecznych, które opowiedzą o dziejach papieru i piśmiennictwa oraz poprowadzą warsztaty czerpania papieru. Młodzież i dorośli wezmą udział w praktycznych warsztatach kosmetycznych z Katarzyną Wągrowską – autorką pierwszej w Polsce książki o zero waste.

Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek świetnie wpisuje się w ideę projektu ekologicznego usteckiej Biblioteki, dofinansowanego z fundacji Orlen pn. „Biblioteka-Naturalnie!” Klimat na czytanie oznacza wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest Biblioteka. To sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu. Oznacza dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, to najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki.

 

Udostępnij.