Za 15 mln zł w Szpitalu w Ustce powstanie Centrum Rehabilitacji. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Dzięki pieniądzom z Pomorskiego Funduszu Rozwoju zmienią się budynki szpitala w Ustce. Powstanie Centrum Rehabilitacji i Opieki Długoterminowej. Szpital otrzyma 14,9 mln zł.  O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek. – Remont obejmie budynki B i D. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do aktualnych wymogów ochrony przeciwpożarowej – informował Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku. – Do tego zagospodarujemy wewnętrzne patio. Powstanie tam wyjątkowy ogród zimowy.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji całoroczną i wiecznie zieloną przestrzeń rekreacyjną. Dzięki nowemu zapleczu socjalnemu znacznie poprawi się komfort pracy lekarzy i personelu medycznego. – Jesteśmy już na etapie przetargu. Prace, które potrwają niecałe dwa lata, powinny rozpocząć się jeszcze latem 2020 r. – zaznaczył prezes Sapiński.

Pożyczka Miejska, to instrument finansowy na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Może to być np. rewitalizacja dzielnicy, rozbudowa lub modernizacja obiektów kulturalnych, budowę infrastruktury transportowej czy też, jak w przypadku inwestycji w Ustce, modernizacja obiektów użyteczności publicznej. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 mln zł. A spłacać ją można przez 20 lat.

O udzielenie Pożyczki Miejskiej mogą wnioskować m.in. przedsiębiorstwa, podmioty zaliczane do sektora finansów publicznych, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również właściciele lub zarządzający nieruchomościami – wyjaśniał Sławomir Koprowski. Łączna pula środków przeznaczona na pożyczki miejskie to 120 mln zł.

Podpisanie umowy pomiędzy słupskim szpitalem a Pomorskim Funduszem Rozwoju miało nietypową oprawę. Odbyło się w dzięki komunikatorom internetowym. – Dzisiejsze spotkanie, choć w wirtualnej rzeczywistości dotyczy konkretnych spraw i, co niezmiernie ważnie, realnych pieniędzy – przyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Umowa z PFR to przykład, tego jak władze samorządowe dbają o lokalne wspólnoty. Cieszę się, że zarząd szpitala podjął się tej inwestycji. To w połączeniu z fachową opieką, jaką otacza ich wykwalifikowany personel, na pewno znacząco poprawi warunki, w jakich leczą się pacjenci.

Udostępnij.