Marszałek woj. pomorskiego podjął w piątek 20 marca decyzję o pilnym zakupie sprzętu i uruchomieniu trzech laboratoriów do wykrywania koronawirusa dla mieszkańców naszego regionu. Powstaną w Kościerzynie, Wejherowie i w Słupsku, wspierając dwa laboratoria działające już w Gdańsku.

 Czas oczekiwania na wyniki badań na obecność koronawirusa wydłuża się dramatycznie. W tej chwili trzeba czekać nawet 3 dni. W tej sytuacji marszałek Struk postanowił nie czekać na odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia w sprawie uruchomienia dodatkowych laboratoriów i podjął decyzję o samodzielnym zakupie potrzebnego sprzętu przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

 Trzy laboratoria mają powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o., w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (zakup dla szpitala w Wejherowie sfinansuje Zarząd Portu Morskiego). Wszystkie placówki już zamawiają potrzebny sprzęt. Trwa też dostosowanie pomieszczeń i szkolenie personelu.

 Ponieważ do działania laboratoriów potrzebna jest zgoda ministra zdrowia, marszałek Struk zobowiązał szpitale o zdobycie takiego pozwolenia, sam również zaapelował do ministra o jego pilne wydanie.

 Niezależnie od zakupu sprzętu marszałek Struk zdecydował również, że wesprze rząd w działaniach dotyczących wykrywania koronawirusa kupując ze środków samorządu testy wykrywające SARS-CoV-19.

Udostępnij.