To może być niezwykłe odkrycie i największy grobowiec z epoki kamienia w regionie słupskim. W okolicach Łupawy archeolodzy przeprowadzili nieinwazyjne badania zupełnie nowego obiektu.

Megality łupawskie to jedno z najlepiej rozpoznanych stanowisk z epoki kamienia na Pomorzu. Chociaż badania archeologiczne prowadzone były tam kilkadziesiąt lat temu pradawne grobowce nadal zaskakują. – W dzisiejszych czasach, gdy badamy kosmos mamy cały czas wiele do odkrycia w naszym najbliższym terenie. Okazuje się, że nawet tak znane stanowisko jak to pod Łupawą może zaskoczyć  – mówi Bogusław Cyrny, prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”.

Okrycia dzięki nowoczesnej technologii i systemowi laserowego skanowania terenu dokonał archeolog i miłośnik pradziejów ziemi słupskiej Tomasz Wiktorzak. Analizując rzeźbę terenu zauważył dwa obiekty, które kształtem przypominają megalityczne grobowce. – Na lidarze widać doskonale kształt grobowców. Analiza w terenie także to sugeruje. Musimy to jednak sprawdzić profesjonalnymi badaniami. Jeżeli się potwierdzą nasze przypuszczenia jeden z nich będzie największym grobowcem grupy łupawskiej, ma bowiem blisko 100 metrów. Do tej pory najdłuższy ma 56 metrów, większość jest zdecydowanie mniejsza – mówi Tomasz Wiktorzak, archeolog, Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”.

W miejscu domniemanych nowych grobowców archeolodzy przeprowadzili tak zwane bezinwazyjne badania. Teren podali analizie geomagnetycznej przy pomocy magnetometru. – Dzięki temu urządzeniu możemy bez użycia tradycyjnych narzędzi archeologicznych takich jak szpachelka, czy łopata zajrzeć w głąb. Magnetometr pomaga nam zobaczyć to co znajduje się pod powierzchnią gruntu – tłumaczy dr Jakub Niebieszczański, archeolog Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyniki najnowszych badań z Łupawy powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach. Łupawskie megality są jedną z największych atrakcji archeologicznych na Pomorzu. Są także jednymi z najstarszych budowli, które wzniósł człowiek na naszym terenie. Mają znacznie więcej lat niż egipskie piramidy. Grobowce nad Łupawą powstały ponad trzy tysiące lat przed naszą erą. W sumie zachowało się do tej pory w różnym stanie aż 48 grobowców megalitycznych z tego okresu.

Udostępnij.