Prawie sześć tysięcy złotych udało się zebrać wolontariuszom podczas inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego. Pieniądze trafią do trzech organizacji zrzeszających kombatantów w Słupsku.

Inscenizacje wybuchu Powstania Warszawskiego na stałe wpisały się do kalendarza imprez miejskich i cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród słupszczan i turystów. Właśnie to zainteresowanie postanowili wykorzystać organizatorzy i przygotowali zbiórkę pieniędzy na pomoc dla kombatantów. – Na nasze inscenizacje przychodzi wiele osób, wiemy dobrze, że leży im na sercu dobro osób, które walczyły za naszą ojczyznę. Dlatego postanowiliśmy przygotować zbiórkę dla kombatantów – mówi Maciej Knap, wolontariusz Fundacja Indygo.

Jeszcze w trakcie inscenizacji część wolontariuszy rozpoczęła zbiórkę pieniędzy. Pozostali dołączyli tuż po przedstawieniu. Jak twierdzą organizatorzy inscenizacji i zbiórki widzowie bardzo chętnie wrzucali pieniądze do skarbonek.

Przez kilkadziesiąt minut udało się zebrać dokładnie 5 536 zł. Sami wolontariusze z fundacji Indygo oraz prezydent Słupska dołożyli się do zbiórki, aby kwota opiewała równo na sześć tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz 3 podmiotów działających i zrzeszających na terenie Słupska kombatantów, czyli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

To bardzo ważny zastrzyk finansowy dla tych organizacji i jedna z nielicznych form, w których możemy je wesprzeć. Stowarzyszenia, które zrzeszają kombatantów działają na tych samych zasadach co inne organizacje pozarządowe i aby dotrzymać wsparcie muszą pisać programy. Wśród osób starszych jest bardzo różnie z tą umiejętnością – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

W Słupsku żyje blisko 200 osób, które uznawane są za kombatantów oraz osoby poszkodowane podczas II wojny światowej.

Tegoroczna inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się w zupełnie nowym, niż dotychczas miejscu, bo przy ul. Partyzantów. Wzięła w niej udział rekordowa liczba osób, bo w rol e powstańców, mieszkańców Warszawy oraz niemieckich okupantów wcieliło się ponad 300 osób. Publiczność mogła podziwiać wojskowy sprzęt z epoki, w tym motocykle, samochody, pojazdy transportowe oraz pierwszy raz czołg Pantera. Inscenizacja była wyjątkowo widowiskowa, nie zabrakło efektów specjalnych w tym pirotechnicznych.

Udostępnij.