Świeżo upieczone pielęgniarki i pielęgniarze zakończyli naukę zawodu w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Ich trzyletnie studia zostały zwieńczone uroczystym czepkowaniem, czyli włożeniem na głowy tradycyjnych dla pielęgniarek czepków.

 

fot. Hubert Tomasik

W tym roku studia pielęgniarskie na AP ukończyło 57 osób, wśród nich czterech mężczyzn. Przez trzy lata uczyli się zawodu, poznawali teorię i praktykę tej pracy. Aby poznać specyfikę zawodu jeszcze w czasie nauki praktykowali między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, Samodzielnym Publicznym Miejskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Centrum Zdrowia Psychicznego, Zespole Żłobków Miejskich, Domu PomocySpołecznej, Hospicjum, Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, Centrum Zdrowia Salus w Słupsku oraz instytucjach ochrony zdrowia w Lęborku, Miastku czy Bytowie. Studenci uczestniczyli też w Bałtyckich Festiwalach Naukowych, Targach Edukacyjnych, akcjach rejestracji dawców szpiku DKMS, krwiodawstwa i Muszkieterów Szpiku, Dniach Serca, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz w wymianie międzynarodowej między uczelniami z Francji i Niemiec.

fot. Hubert Tomasik

Teraz część absolwentów podejmie pracę w zawodzie, tak jak Kinga Ćwiklińska: – Zamierzam zostać w Słupsku i poszukać pracy jako pielęgniarka w szpitalu. Swoją przyszłość wiąże z oddziałem chirurgicznym – mówi. Inni planują równocześnie nadal się kształcić: – Po zakończeniu studiów licencjackich chcę podjąć pracę na oddziale onkologii i chemioterapii. Moim marzeniem jest praca z chorymi onkologiczne, którzy potrzebują wyjątkowej opieki oraz wsparcia. Zamierzam też połączyć pracę ze studiami zaocznymi magisterskimi – przyznaje Diana Koperkiewicz.

 

Udostępnij.