Lody jak z bajki, smażone i o fantastycznych smakach i kształtach robili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Wszystko w ramach projektu edukacyjny „Kreatywne Warsztaty Lodowe z Schöller Ice Cream”

Warsztaty, a właściwie ich cykl trwały kilka miesięcy. Uczestniczyły w nich placówki z całej Polski. W Słupsku do projektu przystąpili uczniowie klas gastronomicznych z ZSP nr1, czyli popularnego „elektryka”.

Celem warsztatów było rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów, wspieranie uczniów w ich rozwoju osobistym, zwiększenie atrakcyjności i jakości kształcenia w szkole, poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu komponowania deserów na bazie lodów ,,Schöller Ice Cream ” oraz wypracowanie autorskich receptur na kreatywny deser lodowy z wykorzystaniem lodów ,,Schöller Ice Cream’’.

Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji 35 l lodów:, waniliowe, prażony migdał, pistacjowe z białą czekoladą, truskawkowe, sorbet granatowy i lody waniliowe . Warsztaty uczestnicy rozpoczęli od degustacji i oceny ich wyglądu, smaku oraz konsystencji. Zapoznali się z literaturą dotyczącą deserów lodowych oraz zasadami foodpairing, Podczas tych warsztatów sporządzali różnego rodzaju elementów dekoracyjnych z czekolady, karmelu, ciasta cygaretowego, sosów owocowych oraz samodzielnie upieczonych ciastek, które pozwoliły stworzyć efektowne desery. Wszystkie propozycje deserów wykonywali pod okiem Małgorzaty Romankiewicz- Częścik. Na każde warsztaty uczniowie przygotowali wcześniej propozycje podania wraz z przepisami.

Udostępnij.