Plasmet z Widzina jako pierwsza i do tej pory jedyna polska firma otrzymał nominację koncernu Mercedes na dostarczanie części do Mercedes AMG.

Widziński Plasmet Czechowicz Sp.j. wszedł do pierwszej ligi jako dostawca komponentów w branży automotive. Dotychczas tylko kilka polskich firm dostarczało części do montowni mieszczącej się w Słowacji, natomiast Plasmet  jest pierwszą polską firmą, która została zakwalifikowana jako dostawca do całego koncernu Mercedesa.

Firma pracowała nad pozyskaniem tego partnera prawie 4 lata. Dzięki posiadanym certyfikatom wymaganym w branży samochodowej oraz spełnieniu bardzo wysokich wymogów techniczno – jakościowych, centrala Mercedesa przyznała  Plasmetowi wstępną nominację do grona swoich dostawców. Następnie, pod koniec kwietnia br. przeprowadzony został wnikliwy audyt. Siedmiu pracowników Mercedesa przez 3 dni po 12 godzin weryfikowało Plasmet pod względem, m.in.: możliwości produkcyjnych, technologicznych, logistycznych, magazynowych, czy jakościowych. Pozytywny wynik audytu przełożył się na uzyskanie ostatecznej nominacji koncernu Mercedes na dostarczanie kilkunastu detali tłoczonych z blach i rur – od drobnych części do skomplikowanych podzespołów –  o rocznej wartości w wysokości 4 milionów złotych.

    Warto przy tym podkreślić, że Plasmet został zakwalifikowany i uprawniony do współpracy z firmą Mercedes-AMG w Stuttgarcie, która zajmuje się produkcją samochodów luksusowych. Stawia ona jeszcze większe wymagania niż w przypadku standardowej produkcji Mercedesa. W tym zakresie Plasmet jest pierwszą polską firmą, która współpracuje z tym koncernem. Z tego względu jest to niewątpliwie ogromny sukces oraz prestiż dla Plasmetu.

Plasmet  działa na rynku od 1977 roku, w chwili obecnej zatrudnia ok 160 pracowników na różnych stanowiskach – od personelu pomocniczego, operatorów maszyn, przez dział logistyki, po wykwalifikowaną kadrę techniczną. Firma obsługuje kilkunastu znanych producentów w branży samochodowej, dla których rocznie produkuje ponad 11 milionów rozmaitych detali i części tłoczonych z blachy i rur. Dostarcza je do różnych odbiorców w całej Europie i Brazylii. Wśród nich są tak znane firmy jak Volkswagen, MAN czy szwedzka Scania. 60 procent produkcji trafia na pierwszą linię montażu w tzw. systemie Just in time.

Firma stawia na stałe doskonalenie procesów produkcyjnych, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i technologii, inwestuje w badania oraz rozwój. Ściśle współpracuje z uczelniami wyższymi m.in. Politechniką Koszalińską, Politechniką Gdańską czy Politechniką Szczecińską.

Plasmet z sukcesem ubiega się od wielu lat o dofinansowanie swoich inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Obecnie trwają prace nad projektem o wartości ok. 25 milionów złotych, dzięki któremu planowana jest znaczna rozbudowa zakładu i powierzchni produkcyjnej. Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom stawianym przez koncerny samochodowe Plasmet musi stale rozwijać się i rozbudowywać, dzięki czemu możliwe jest zwiększanie możliwości technologicznych oraz produkcyjnych.

Udostępnij.