Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Biblioteka Publiczna i Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza w sobotę, 18 maja na Europejską Noc Muzeów od 18.00 do 23.00.

Pamiątkowy znaczek uprawniający do korzystania z atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 3 zł. Wejście do Zamku wyłącznie od strony ogrodów W tym roku muzealnictwo w Słupsku obchodzi swoje 95-lecie. Z tej okazji będzie można nie tylko zwiedzić stałe wystawy i najnowsze wystawy czasowe (Glina niejedno ma imię. Porcelana i ceramika artystyczna XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”, „Numizmatyka Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Monety obiegowe, kolekcjonerskie oraz próbne” i „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii W hołdzie Borysowi Malkinowi”), o których będą opowiadali kuratorzy, ale także poznać historię samego Muzeum, jego dawnych pracowników i przyjaciół.

Słupscy muzealnicy zaprezentują też słupszczanom swoje prywatne pasje: własnoręcznie namalowane obrazy, zbiory dekoracyjnego polskiego szkła i starych fotosów filmowych, zachęcą do dołączenia do harcerstwa i grup rekonstrukcyjnych.

Pojawią się także jak zwykle przyjaciele Muzeum.

ATRAKCJE NADCHODZĄCEJ NOCY MUZEÓW:

Zamek Książąt Pomorskich

PARTER

Wystawa Skarby Książąt Pomorskich

W przestrzeni ekspozycji zaprezentowane zostaną zdjęcia z dawnych muzealnych wystaw, więc będzie można porównać dzisiejsze muzealne wnętrza i rozwiązania ekspozycyjne z dawnymi. Może ktoś ze zwiedzających odnajdzie się na fotografii?

Sień zamkowa

Znany słupski bursztynnik i właściciel Galerii Bursztynowej, Pan Narcyz Kalski, pokaże wnętrze bursztynu pod mikroskopem, a Liceum Plastyczne przy Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku zaprezentuje swoją działalność i przeprowadzi warsztaty nie tylko dla najmłodszych.

Sklepik muzealny

Wiele muzealnych wydawnictw za skandalicznie niskie ceny.

I PIĘTRO

Pracownia konserwatorska zaprezentuje fragment swojej codziennej pracy ilustrując to m.in. prezentacją dwóch zabytkowych obiektów: olejnego obrazu na sklejce „Kwiaty i owoce”, autorstwa Jerzego Fedkowicza – na jego przykładzie omówione zostaną procesy konserwatorskie oraz przedstawione zostaną zagadnienia związane z problematyką konserwacji współczesnych podobrazi – a także rzeźby św. Marka nieznanego autora – rzeźba prezentowana będzie w komorze wilgotnościowej i omawiane będą kwestie warunków klimatycznych oraz ich wpływ na obiekty zabytkowe, a także problematyka stratygrafii warstw chronologicznych dzieł o złożonej historii. Pokazane zostaną także witraże heraldyczne z kościoła w Duninowie. Podczas prezentacji zostanie omówiony sposób konserwacji i restauracji. Omówiona zostanie także technika wykonywania witraży z przedstawieniem wybranych narzędzi witrażowych potrzebnych do techniki witrażowej klasycznej oraz techniki Tiffany’ego. Przedstawione zostaną również etapy renowacji i zabezpieczania obiektów metalowych wraz z prezentacją obiektów już po pracach konserwatorskich.

Zapraszamy także na prelekcje i opowieści: „Broń europejska i japońska” – prelekcja z elementami pokazu na temat broni palnej niemieckiej i bałkańskiej oraz białej niemieckiej i włoskiej. Ponadto będzie przedstawiona japońska broń palna tanegashima, a także biała: jo, bokken i tanto. Nieopodal usłyszeć będzie można słów kilka na temat zbiorów i ksiąg inwentarzowych Heimatmuseum w przedwojennym Słupsku, a nawet zajrzeć do niektórych z nich.

Na pierwszym piętrze zobaczyć będzie można fragment imponujących zbiorów Prezesa Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Pana Jana Radkowskiego – tym razem będą to medale wydawane przez różne polskie muzea.

W pobliżu zaprezentowane zostaną wybrane muzealne nabytki z ostatnich lat. Wiele z obiektów przekazanych ostatnio przez słupszczan do Muzeum trafi już wkrótce na nowe wystawy stałe w Białym Spichlerzu.

II PIĘTRO

SALA RYCERSKA

W Sali Rycerskiej muzealnicy zaprezentują (niektóre) swoje pasje: będzie można poczuć się jak rycerz i zmierzyć przygotowany przez konstruktorów strój i elementy uzbrojenia, posłuchać Beatlesów, przypomnieć sobie gwiazdy dawnego kina i wreszcie docenić piękne polskie szkło z czasów PRL. Jedna z muzealniczek pokaże namalowane prze siebie obrazy. I oczywiście nie może zabraknąć kotów – wszyscy kochamy koty!

SALE WYSTAW CZASOWYCH

Kuratorzy wystaw Glina niejedno ma imię. Porcelana i ceramika artystyczna XIX i XX wieku
ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”, „Numizmatyka Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Monety obiegowe, kolekcjonerskie oraz próbne”
będą opowiadać o nowych wystawach.

PRZY DAWNEJ SALI WITKACEGO

Dla tych, którzy już nie mogą doczekać się otwarcia Białego Spichlerza – pokażemy projekty aranżacji wnętrz i opowiemy o tym co już niedługo będzie tam można zobaczyć!

KRĘTA KLATKA

Prelekcja i prezentacja prac pt. „Rzeźba ceramiczna i plenerowa Łucji Włodek-Jabłońskiej” poświęcona środkowopomorskiej organizatorce plenerów, artystce znanej z kilku słupskich rzeźb pomnikowych: m.in. „Macierzyństwa”, podwórek i z placu zabaw na Zatorzu.

WIEŻA ZAMKOWA

Przy ładnej pogodzie, będzie można podziwiać widoki i nocną panoramę Słupska.

MŁYN ZAMKOWY

GÓRNA SALA

Prezentacja filmu związanego z wystawą ”Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii.
W hołdzie Borysowi Malkinowi”
– pod tytułem „Xupera. Świat Borysa Malkina” w reżyserii Filipa Rudnickiego.

DZIEDZINIEC ZAMKOWY

Gra terenowa „Uwolnić ducha”. Czy znajdą się odważni śmiałkowie, którzy uwolnią ducha księżniczki Katarzyny Urszuli? Aby uratować jej duszę, należy odnaleźć okrutną Sydonię. Tylko ona zna zaklęcie… Gra rozpoczyna się o godz. 18.30.

Oprócz tego słupscy harcerze poprowadzą gry, zabawy oraz zaprezentują techniki harcerskie. Będzie też można zagrać w olbrzymią grę planszową przygotowaną przez słupskich muzealników, poświęconą osadnikom przybywającym do naszego miasta po 1945, w nawiązaniu do wystawy „Słupsk miasto i ludzie”, która wkrótce zostanie otwarta w Białym Spichlerzu.

MAŁA ELEKTROWNIA WODNA

Będzie można zajrzeć do środka i poczytać o ostatnim remoncie i modernizacji – co zostało zrobione i dlaczego, a także czy ryby są ważniejsze od prądu.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej 

tradycyjnie jak co roku serdecznie zaprasza w tę noc do zwiedzania i uczestnictwa w specjalnie przygotowanych na tę okazję wydarzeniach we wszystkich trzech obiektach wystawienniczych: Baszta Czarownic F. Nullo 8, Galeria Kameralna / Partyzantów 31a, Słupsk i CAT w Ustce. Wszystkie szczegółowe informacje na stronie:http://bgsw.pl/portfolio/noc-muzeow-2019/

Miejska Biblioteka Publiczna im Marii Dąbrowskiej w Słupsku 

zaprasza na noc pod znakiem ekologii.  Przez gry i zabawy rozwijać będziemy  potrzebę troski o przyrodę i o nasze otoczenie. Będzie okazja do własnoręcznego przygotowania ekologicznych zabawek, czy gry w wielkogabarytowe planszówki. Organizatorzy zapowiadają również występ lokalnego kabaretu. Początek o godzinie 18.00 w Bibliotece i jej otoczeniu.

Udostępnij.