To już niemal tradycja wpisana w klimat Słupska. Od pięciu lat słoneczny maj nad Słupią urozmaicony jest o największe historyczne wydarzenie na Pomorzu – Słupski Festiwal Historyczny. I tym razem Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej we współpracy z Gminą Kobylnica oraz Instytutem Historii i Politologii Akademii Pomorskiej przygotowało dla nas trzydniową imprezę tematyczną, dedykowaną szerokiemu gronu odbiorców. Od naukowców i pasjonatów, po rodziny z najmłodszymi odkrywcami przeszłości, każdy znajdzie tu coś dla siebie ! 9 – 11 maja 2019 r. !

Tegorocznej edycji SFH przyświecają słowa słynnego działacza patriotycznego i społecznika – ks. Bolesława Domańskiego: : „Lud polski się nie da ! Nie da !” Stanowi to nawiązanie do trudów włożonych przez liczne pokolenia Polaków działających na rzecz utrzymania polskości na ziemiach Pomorza. Jest to zatem kontynuacja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczywiście nie zabraknie historii Słowian, plemion pomorskich, w tym Kaszubów, Pomorzan  i innych grup etnicznych zamieszkujących nasz region. Organizatorzy festiwalu podejmą bowiem trud opowiedzenia historii Pomorza- naszej małej ojczyzny – od czasów dawnych, aż do współczesności.

Jak co roku, impreza odbywać się będzie przez trzy dni, podzielona na części tematyczne dostosowane dla zróżnicowanej grupy odbiorców. Uroczyste rozpoczęcie festiwalu nastąpi 9 maja. Będzie to również początek części naukowej całego przedsięwzięcia – konferencja pod znamiennym tytułem: „Słupsk. Od średniowiecza do współczesności. Przegląd stanu badań.” Obfitować będzie ona w interesujące odczyty i wykłady ekspertów z dziedziny historii.

Ambitny cel popularyzowania historii, szczególnie tej regionalnej, kontynuowany będzie również następnego dnia – 10 maja. To wówczas rozpocznie się część edukacyjno-dydaktyczna, w sposób szczególny adresowana do uczniów szkół. Otwarte wykłady ekspertów Akademii Pomorskiej poświęcone będą rozlicznym aspektom historii Słupska oraz całego Pomorza na przestrzeni lat. Nie zabraknie zatem ani historii sięgających średniowiecza, ani tych bliższych współczesności – okresu napoleońskiego czy burzliwego XX w. Pasjonaci doznań kulinarnych będą mieli możliwość skosztowania potraw kuchni pomorskiej i kaszubskiej przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich w Słupsku. Wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z działaniem podziemnej drukarni przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Swoje wystawy zaprezentują również: Instytut Historii Kolei w Słupsku, Archiwum Państwowe w Koszalinie oddział w Słupsku.

Nie zabraknie również elementu charakterystycznego dla SFH – żywej historii na wyciągnięcie ręki – rekwizyty oraz organizatorzy przebrani w stroje z epoki towarzyszyć będą nam przez cały dzień !

Trzeci dzień – 11 maja – odbędzie się przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Kobylnica. Ta część festiwalu przybierze formę rodzinnego festynu. Uczestnicy zostaną przeniesieni w realia średniowiecznej wioski za sprawą grupy rekonstrukcyjnej „Wilce”, która zaprezentuje obozowisko oraz kuchnię z okresu wczesnośredniowiecznego. „Rycerstwo Ziemi Słupskiej”- kolejna z grup, przedstawi nam rynsztunek i uzbrojenie europejskiego rycerstwa. Pył bitewny nie zdąży jednak opaść, gdyż pojawi się Regiment Kaszubski Króla Jegomości Jana III Sobieskiego – rekonstrukcja historycznego oddziału, który w 1683 roku został utworzony przez siostrę Króla Jana III Sobieskiego, Katarzynę Radziwiłłównę. Oczywiście nie zabraknie pokazów walk rycerskich, wystrzałów z armaty, średniowiecznych warsztatów rzemieślniczych, kuchni historycznej, pokazów tanecznych, swojskiego jadła, przedniego napitku oraz wielu innych atrakcji! O atmosferę zadbają również zespoły muzyczne – „Zgagafari i Żywiołak”, a także inni twórcy. Dla najmłodszych pasjonatów historii dedykowane są liczne konkursy i aktywności z nagrodami ! Piknik rozpocznie się o 14:00 i trwać będzie do godz. 20:00.Świetna zabawa w historycznym klimacie oraz wspaniała lekcja żywej historii to definicja V Słupskiego Festiwalu Historycznego ! 9 – 11 maja 2019 r. ! Zapraszamy w podróż do przeszłości. Nie może Was zabraknąć !

 

 

Dominik Witek,

Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej

 

Link do wydarzenia na facebooku V Słupskiego Festiwalu Historycznego oraz strony internetowej:

https://www.facebook.com/events/636159976823710/

https://www.slupskifestiwalhistoryczny.info/

 

 

Udostępnij.