O pomorskich grobowcach starszych niż piramidy egipskie można było usłyszeć podczas ostatniego Słupskiego Historycznego Czwartku. Na naszym terenie jest jedno z największych skupisk w Polsce megalitów.
 Spotkania w Baszcie Czarownic poświęcone historii Słupsk i regionu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było podczas ostatniego spotkania. Tym razem gościem specjalnym był miłośnik pradziejów Tomasz Wiktorzak. W ciekawy sposób opowiedział o megalitach i neolicie, czyli młodszej epoce kamienia na naszym terenie.
W tym okresie na Pomorzu funkcjonowała tak zwana kultura pucharów lejkowatych, które dziełem są ogromne grobowce. W naszym terenie najwięcej ich występuje w dolinie rzeki Łupawy.
Zebrani mieli okazję zobaczyć zdjęcia ukazujące historię megalitów oraz zobaczyć jak obecnie wyglądają mogiły sprzed ponad pięciu tysięcy lat.
Następny historyczny czwartek odbędzie się na początku kwietnia. Gościem spotkania poświęconego historii sportu będzie Rafał Szymański. Organizatorem Słupskich Historycznych Czwartków jest Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, której partneruje Instytut Historii Akademii Pomorskiej oraz Koło Naukowe Historyków AP. Spotkania prowadzi Tomasz Częścik

tekst i fot. Alina Częścik/drzewniak

Udostępnij.