To będzie wyjątkowe spotkanie, bo w jego ramach odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Słupskie powstania warszawskie”. Autorzy Marcin Prusak i Stanisław Balcerzak opowiadają o losach powstańców, którzy osiedlili się w Słupsku.

Dlaczego po zakończeniu II wojny światowej powstańcy warszawscy rozpoczynali życie w Słupsku? Ilu ich było i jak duży wkład wnieśli w budowę polskiego Słupska? Jakie ślady zostały w Słupsku po powstańcach? Skąd się wziął fenomen organizowania w Słupsku rekonstrukcji Powstania Warszawskiego? Odpowiedzi na te pytania poszukuje film Słupskie Powstanie Warszawskie. Autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Prusak. Za zdjęcia i montaż odpowiada Stanisław Balcerzak. Film został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Słupska oraz przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Premiera dzisiaj o godzinie 18 w Baszcie Czarownic. – Już teraz wiemy, że zainteresowanie jest duże, a miejsce premiery ma określoną pojemność widzów. Dlatego zaraz po premierze film będzie udostępniony w interencie, aby mógł go zobaczyć każdy. Będzie także możliwość jego obejrzenia w Telewizji Słupsk – mówi Marcin Prusak.

Historyczne Czwartki w Słupsku to spotkania cykliczne, odbywające się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Galerii Kameralnej lub Baszcie Czarownic. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Udostępnij.