Psychologa Piotra Modzelewskiego tym razem pytamy, dlaczego ludzie nie uciekają z toksycznych związków. W niniejszym filmie zostają wyjaśnione psychologiczne przyczyny blokujące przed zakończeniem toksycznego związku.

 

Często tolerujemy przemoc, którą doświadczamy z ręki najbliższych, traktujemy jako coś normalnego, naturalnego, zwłaszcza jeśli dorastaliśmy w domu, gdzie były nadużycia. I choć mogłoby się wydawać, że czasy sprzyjają rozstaniom i rozwodom nie zawsze uciekamy od toksycznego, przemocowego fizycznie, psychicznie, czasem ekonomicznie partnera. Przemoc domowa (a szczególnie wobec kobiet i dzieci) jest wciąż popularna, często dzieje się za zamkniętymi drzwiami, a ludzie z zewnątrz postrzegają związek jako udany, nie znając całej prawdy.

Według danych statystycznych z 2016 roku ponad 90 tys. osób w Polsce uznano za ofiary przemocy domowej. Aż 90 proc. to kobiety i dzieci. Trzy kobiety co tydzień giną na skutek przemocy domowej (RadioZet).

Doświadczenia z toksycznymi ludźmi, przemocą mają nie tylko tzw. zwykli obywatele. Przykładowo aktorka Katarzyna Figura, po 12 latach małżeństwa zdecydowała się rozwieść w wyniku przemocy, której doświadczała.

  • Co blokuje ludzi przed odejściem?
  • Czym jest pułapka utopionych kosztów?
  • Jaki procent odchodzi po nadużyciach?
  • Jakich kobiet i mężczyzn powinniśmy unikać w związkach romantycznych?

 

Na te pytania odpowiada psycholog z Akademii Pomorskiej i Pomorskiego Centrum Terapeutyczno-Prawnego „Interios”

 

Odwiedź: http://www.pokrzywdzeni.info/posts/psycholog-piotr-modzelewski-56.php

 

Poczytaj więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/On-i-Ona/Pol-tysiaca-Polek-rocznie-umiera-z-powodu-przemocy-domowej

 

Piotr Modzelewski psycholog, pedagog. Terapeuta pracujący w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Pracownik Akademii Pomorskiej. Udziela wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem w Pomorskim Centrum Terapeutyczno-Prawnym Interios. Autor książek pt. Pokonaj odwlekanie rozwiń wytrwałość, Wstań. Stres, lęk i depresja a styl życia i Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze. Pracuje również z osobami z depresją i lękami.

Udostępnij.