Psychologa Piotra Modzelewskiego pytamy o depresję, chorobę stanowiącą znak naszych czasów, bowiem 350 milionów ludzi na świecie choruje na nią. W niniejszym filmie zostają wymienione cechy charakterystyczne, powszechne objawy i znaki ostrzegawcze mogące wskazywać na depresję oraz różnice między kobietami i mężczyznami w zakresie depresji.

 

 

Depresja jest powszechnym i wyniszczającym zaburzeniem nastroju. Nazywana jest „przeziębieniem psychiki” z powodu powszechności zachorowań (tak jak w przypadku klasycznego przeziębienia czy grypy), jednakże jest o wiele poważniejsza od fizycznego przeziębienia i trwa o wiele dłużej. Jest też czymś więcej niż smutek czy tzw. dół w odpowiedzi na doświadczane życiowe zmagania i niepowodzenia. Depresja zmienia nasz sposób myślenia, odczuwania i codziennego funkcjonowania. Może zakłócać zdolność do pracy, nauki, wpływać na jedzenie, sen i cieszenie się życiem.

 

Depresja dwa razy częściej dotyka kobiety, choć mężczyźni w dobie kultu macho (wym. maczo) mogą się nie przyznawać do problemów, doświadczania smutku, cierpienia i różnych nieprzyjemnych emocji i doznań.

 

Depresja bywa chorobą śmiertelną, bowiem wśród osób chorujących na depresję 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze, a aż 15% skutecznie odbiera sobie życie.

 

Zaburzenie depresyjne bywa często nierozumiane, ale i też niezauważane. Zdarza się, że czasami  nawet członkowie rodziny mówią swoim bliskim: „Wyolbrzymiasz trudności”, „Co ty gadasz”, „Weź się w garść”. Osoba z depresją może spotkać się z brakiem zrozumienia, brakiem dostrzeżenia jej stanu i kłopotów lub nawet otwartą agresją.

 

Bywa, że czasami ludzie obcy pierwsi zauważają problem i interweniują. Szczególnie ignorowanie problemu depresji, brak empatii względem osoby cierpiącej lub agresja może mieć dramatyczny skutek w przypadku depresji nastolatków. Nasze dzieci nie zawsze symulują, aby coś zyskać i warto mieć świadomość, że czasem pod powierzchnią złego zachowania może kryć się coś poważniejszego, m.in. depresja (lub inne problemy z zakresu zdrowia psychicznego).

 

W razie zauważenia niepokojących symptomów nie bójmy się odwiedzić psychologa lub psychiatry. Warto walczyć o siebie, bowiem depresja prowadzi do dużej liczby lat straconych, czyli lat, które zostały spędzone nieproduktywnie, często w łóżku, w przypadku poważnych stanów depresyjnych.

 

Piotr Modzelewski w filmie wyjaśnia:

  • Czym jest depresja?
  • Jak często występuje?
  • Jakie jest 10 najbardziej powszechnych objawów?
  • Czy depresja łączy się z lękiem?
  • Jak wygląda depresja mężczyzny i kobiety?
  • Ile procent kobiet doświadcza depresji poporodowej?

 

Na te pytania odpowiada psycholog z Akademii Pomorskiej i Pomorskiego Centrum Terapeutyczno-Prawnego „Interios”

 

Poczytaj więcej o Piotrze Modzelewskim:
http://www.pokrzywdzeni.info/posts/psycholog-piotr-modzelewski-56.php

Piotr Modzelewski – psycholog, pedagog. Terapeuta pracujący w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Pracownik Akademii Pomorskiej. Udziela wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem w Pomorskim Centrum Terapeutyczno-Prawnym „Interios”. Autor książek pt. Pokonaj odwlekanie – rozwiń wytrwałość”, „Wstań. Stres, lęk i depresja a styl życia” i „Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze”. Pracuje również z osobami z depresją i lękami.

 

 

Udostępnij.