Żądamy, aby prezdent odwołał przedstawienie pod tytułem „Klątwa”, bo godzi w uczucia religijne i obraża honorowego obywatela Słupska – twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawienie ma być wystawione w ramach festiwalu, który nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości. Biedroń sztuki odwołać nie zamierza, bo jak twierdzi czasy cenzury dawno już minęły.

 

Radni chcą ą kategorycznego odwołania przedstawienia. Według radnych sztuka zawiera wulgarne motywy, które naruszają dobry smak i godzą w uczucia religijne. Cytując recenzję przytoczyli scenę, w której dwie aktorki pocierały się w miejscach intymnych krzyżem.

To obraża honorowego obywatela miasta Jana Pawła II  Nawet ateista powinien szanować pamięć honorowego obywatela Słupska. Jego pamięć wulgarnie jest deptana. Wystawienie tej sztuki to kolejny przykład wojny ideologicznej, którą uwielbia Robert Bierdoń. Nie bardzo sobie ze sprawami miejskimi takimi jak remonty dróg, dlatego idzie w tą stronę. – mówi Robert Kujawski, radny PiS.

Robert Biedroń w żaden sposób nie zamierza ingerować w repertuar teatru. – Zdaję sobie sprawę, że są pewne siły polityczne, którym zależy na wprowadzeniu cenzury. Jednak zawsze będę stał po stronie wolności i tu o wolność właśnie chodzi – mówi Biedroń.

Jeżeli kontrowersyjna sztuka ma obrazić czyjeś uczucia religijne to najlepiej na nią nie iść i nie oglądać – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. – W ramach festiwalu prezentować będziemy 10 różnych przedstawień. Uważam, że każdy znajdzie coś dla siebie. „Klątwa” na pewno jest sztuką kontrowersyjną, ale trzeba powiedzieć sobie jasno, że uchodzi za jedno z najwybitniejszych przedstawień ostatnich lat.

Spektakl w reżyserii Oliviera Frljicia jest oparty na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, nie brakuje w nim odwołań do czasów nam współczesnych. W Słupku ma być wystawiona 23 września w ramach festiwalu „Scena Wolności”. Bilety na „Klątwę” cieszą się dużym zainteresowaniem.

Udostępnij.