Ponad 200 rekonstruktorów z Polski i Niemiec, broń, pojazdy z epoki, efekty pirotechniczne i niespodzianki – tak będzie wyglądała rekonstrukcja wybuchu Powstania Warszawskiego. Inscenizacja kolejny raz odbędzie się przy al. Sienkiewicza w Słupsku.

 

Jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Słupska kolejny raz zamieni się w Warszawę z roku 1944. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 16:30. Najpierw zostanie zaprezentowane życie na ulicach stolicy w okresie okupacji. O godzinie 17 rozpocznie się główna część, czyli odtworzenie walk powstańców.

Będzie to największa z dotychczasowych rekonstrukcji powstania w Słupsku. Zaprezentuje się ponad 200 rekonstruktorów. Oprócz słupszczan i odtwórców z Polski będziemy gościć Niemców, którzy wcielą się w rolę żołnierzy wermachtu. Będziemy mieli także bardzo ciekawe pojazdy z epoki – mówi Jacek Szuba, główny organizator inscenizacji, prezes Fundacji Indygo.

Przygotowania do rekonstrukcji wybuchu Postania Warszawskiego trwały kilka miesięcy. Organizatorzy zadbali o stroje, rekwizyty, ale także dekoracje, które staną na ulicy.

Inscenizacja nie przypadkiem odbywa się w Słupsku. W naszym mieście po wojnie osiedliło się wielu powstańców. Tutaj także staną pierwszy w kraju Pomnik Powstańców Warszawskich.

W związku z rekonstrukcją wybuchu powstania zmieni się organizacja ruchu w centrum Słupska. Al. Sienkiewicza jest zamknięta od północy do 20.00. – Uprzejmie prosimy mieszkańców alei o przeparkowanie swoich samochodów tego dnia w inne miejsce. W przypadku pozostawienia pojazdów na ulicy zostaną one odholowane na koszt właściciela. Przypominamy także o dużym poziomie hałasu w trakcie wydarzenia co może negatywnie wpłynąć na pozostające w domach zwierzęta. Ze względu na ich dobro warto zadbać o to, aby od 16.30 do 18.00 nie były narażone na dodatkowy stres wywołany wybuchami i wystrzałami – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Przed inscenizacją odbędą się miejskie uroczystości związane z 74 rocznicą wybuchu powstania. Uroczystości rozpoczną się 1 sierpnia o 13.30 Mszą Polową przy Pomniku Powstańców Warszawskich. Następnie rozpoczną się przemówienia okolicznościowe, w tym  Krystyny Wasiuszko, Powstańca Warszawskiego ps. Krzysia, łączniczki i sanitariuszki Harcerskiego Batalionu „Wigry”, Przewodniczącej Związku Inwalidów Wojennych w Słupsku oraz Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, zastępcy prezydenta Miasta Słupska.

Odczytany zostanie apel pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Na zakończenie pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich zostaną złożone kwiaty i znicze.

 

Udostępnij.