Ponad setka zdjęć, historyczne sztandary, proporce oraz mundury – to wszystko można zobaczyć na wystawie poświęconej historii słupskiego harcerstwa. Przez dwa najbliższe miesiące ekspozycję będzie można podziwiać w Spichlerzu Richtera.

 

Chociaż harcerstwo w Słupsku swoje początki datuje w roku 1945 to wystawa wpisuje się w obchody stulecia Związku Harcerstwa Polskiego. Kuratorka i pomysłodawczynią projektu jest Joanna Rutkowska, harcerka, która na co dzień pracuje w Muzeum Pomorza Środkowego. – Samo przygotowanie tej wystawy było wielką przygodą. Zgłosiło się do mnie wiele osób. Otrzymałam wiele zdjęć i pamiątek. Nie wszystkie byliśmy w stanie zaprezentować na wystawie z uwagi na nasze możliwości wystawiennicze. Mam nadzieję, że w przyszłości uruchomimy coś w rodzaju izby pamięci, gdzie będziemy mogli je wszystkie pokazać – mówi Joanna Rutkowska.

Na ekspozycji pokazanych jest ponad 100 zdjęć. Najstarsze powstały tuż po wojnie. Najmłodsze wykonane zostało dosłownie rok temu. Dla wielu odwiedzających ekspozycja jest podróżą do przeszłości. Dawni harcerze na zdjęciach mogą odnaleźć siebie bądź swoich przyjaciół. – Byłam bardzo zaskoczona, gdy okazało się, że kuratorka wystawy na plakat promujący wykorzystała zdjęcie, na którym jestem. Nie miała pojęcia, że to moja dawna drużyna – mówi Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wystaw czynna jest do końca września. W sierpniu odbędzie się spotkanie, na którym chętni będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami z okresu harcerstwa.

ZHP

 

Udostępnij.