Dzisiaj ruszyła komunikacja miejska w Ustce. Dla mieszkańców jest darmowa. Na razie na próbę funkcjonować będą dwie linie.

Ustczanie od lat borykają się w mieście z zatłoczeniem wąskich ulic samochodami, szczególnie w sezonie letnim. Zmniejszenie ruchu w centrum miasta na pewno znacząco podniesie bezpieczeństwo osób poruszających się w pasach dróg. Skuteczna i tania komunikacja ma przekonać mieszkańców i turystów do przesiadki  z samochodu do autobusu, który dowiezie ich w kluczowe miejsca na mapie miasta na przykład przychodnie lekarskie, szpital, obiekty sportowe, centrum miasta, sklepy i atrakcje turystyczne.

Pierwszy okres funkcjonowania komunikacji władze Ustki traktują pilotażowo. Jeżeli system spełni oczekiwania, samorząd będzie analizować wydłużenie czasu funkcjonowania komunikacji. W Ustce działać będą dwie linie, a korzystanie z autobusów będzie bezpłatne dla mieszkańców miasta, osób niepełnosprawnych i dla turystów uiszczających opłatę uzdrowiskową.

 

Komunikacja jest bezpłatna dla:

  • mieszkańców Ustki – dokumentem potwierdzającym uprawnienie jest dowód osobisty z wpisanym adresem zameldowania lub bilet wydawany w Biurze Ewidencji Ludności w Urzędzie Miasta (pok. 102). Bilety wydawane będą w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałki w godz. 8.00-17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 7.30-15.30 osobom, które są zameldowane w Ustce, ale posiadają nowe dowody osobiste. W przypadku dzieci wystarczy oświadczenie ustne rodzica posiadającego uprawnienie lub legitymacja szkolna,
  • osób niepełnosprawnych – dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest legitymacja/zaświadczenie,
  • turystów uiszczających opłatę uzdrowiskową – dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest dowód opłaty.

Dla pozostałych pasażerów koszt biletu wynosi: 2 zł.

Z uwagi na małe szerokości jezdni w centrum miasta, jedną z linii obsługiwał będzie minibus posiadający od 20 do 35 miejsc siedzących. Drugim pojazdem będzie pełnowymiarowy autobus.

Linia nr 1  obsługiwana przez busa  – pojedzie trasą od pętli na ul. Kolorowej przez ul. Darłowską, Boh. Westerplatte, Portową, Wyszyńskiego, Kopernika, pl. Dąbrowskiego, Chopina, Wyszyńskiego, Portową, Boh. Westerplatte, Darłowską do pętli na ul. Kolorowej.

Linia nr 2 – od ronda przy wjeździe do CSMW w Ustce, ul. Koszarową, Darłowską, Pl. Dąbrowskiego, Wczasową, Pl. Dąbrowskiego, Wróblewskiego, Dunina, Grunwaldzką, PL. Dąbrowskiego, Darłowską, Koszarową do ronda przy wjeździe do CPSP w Ustce.

fot. UM w Ustce

Udostępnij.