Jest to absolutna ekstraklasa, jeśli chodzi o dostępne obecnie wyposażenie w całej Europie a nawet poza jej granicami. Najwyższa jakość, najlepsze firmy, najlepsi producenci – podkreślał Grzegorz Falkowski, zastępca komendanta miejskiego PSP w Słupsku w trakcie uroczystego przekazania nowego sprzętu jednostkom OSP w Gminie Kobylnica. Specjalistyczne wyposażenie, które trafiło do strażaków, kosztowało ok. 865 tysięcy złotych.

Od soboty, 30 czerwca, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Kobylnica, w codziennej służbie mogą wykorzystywać bardzo nowoczesny sprzęt. Tego dnia, przed remizą w Sierakowie, odbyła się uroczystość, w czasie której zaprezentowano zakupione wyposażenie. Jak podkreślał Grzegorz Falkowski, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku, na wyposażenie kobylnickich jednostek trafił sprzęt najwyższej jakości.

Nie mam wątpliwości, że otrzymujecie dziś najlepsze z możliwych narzędzi pracy. Jest to absolutna ekstraklasa, jeśli chodzi o dostępne obecnie wyposażenie w całej Europie a nawet poza jej granicami – podkreślał Falkowski. Ten sam sprzęt wykorzystywany jest między innymi przez nowojorską straż pożarną czy najlepsze jednostki w Europie. To wyposażenie, którego mogłoby pozazdrościć wiele jednostek, wy nim od teraz dysponujecie

Ponad 865 tysięcy złotych pozwoliło na wyposażenie gminnych jednostek OSP w specjalistyczne pilarki łańcuchowe, przecinarki spalinowe, wyciągarki samochodowe, hydrauliczne wyposażenie ratownicze i motopompy. Strażacy mogą też korzystać z kamer termowizyjnych, nowych zestawów ochronnych, zestawów komputerowych, aparatów powietrznych, detektorów gazowych, młotów udarowych, sprężarek tłokowych i wyposażenia ratowniczego.

– Jestem przekonany, że dzięki zakupionemu wyposażeniu podejmowane przez nas działania będą jeszcze skuteczniejsze. Dobrze przygotowani ludzie w połączeniu z właściwym sprzętem są w stanie zapewnić wszystkim mieszkańcom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa –  mówił w trakcie uroczystości prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kobylnicy Leszek Kuliński.

Zakup sprzętu dla jednostek OSP został sfinansowany ze środków budżetu Gminy Kobylnica oraz dofinansowany z puli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Całkowity koszt zadania to około 865 tysięcy złotych. Dofinansowanie obejmuje 85% kosztów kwalifikowanych —  mówi Robert Smysło, Komendant Gminny ZOSP RP w Kobylnicy.

Projekt pn. „Doposażenie jednostek OSP powiatu słupskiego działających w ramach KSRG” realizowany jest w partnerstwie pomiędzy czterema jednostkami samorządu terytorialnego. Partnerem Wiodącym projektu jest Gmina Potęgowo a na wspólne starania zdecydowały się: Gmina Dębnica Kaszubska, Gmina Słupsk i Gmina Kobylnica.

W uroczystym przekazaniu sprzętu, które odbyło się w Sierakowie, uczestniczyli też radni Gminy Kobylnica, pracownicy Urzędu Gminy i mieszkańcy.

 

gmina Kobylnica

Udostępnij.