Uczniowie Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza w Słupsku tworzą murale promujące Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Już niebawem będziemy mogli podziwiać krasnale, gęsi i prosiaki inspirowane wyposażeniem swołowskich chat.

Malowidła ścienne powstają przy dworcu PKS i w porcie po zachodniej stronie Ustki. Murale mają robić wrażenie, zadziwiać swoim przekazem, a przede wszystkim promować muzeum w Swołowie.  Na białych murach, odmalowanych wcześniej przez miasto, pojawiły się już niebieskie krasnale, gęsi i świnki.

Murale inspirowane są starymi kaflami, które dawnej zdobiły kuchnie pomorskie. Dziś kafle można oglądać w muzeum w Swołowie. Wykonawcami murali są utalentowani uczniowie Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza w Słupsku: Klaudia Galek, Eliza Galek, Oliwia Szczepanek, Agnieszka Kitowska, Martyna Kępa, Natalia Klasa, Dominika Kazała, Patrycja Dąbrowska, Tomasz Pyt, Tadeusz  Czomber. W realizacji projektu wyróżnia się tegoroczny absolwent i obiecujący artysta – Stanisław Czomber, ps. Stahu. Grupą streetartowców opiekuje się nauczycielka Julita Rzepka. Murale powstają w ramach porozumienia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z Gminą Miasto Ustka i liceum.

Źródło Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Udostępnij.