Słupscy kucharze i cukiernicy wśród najlepszych w kraju. Uczniowie zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 wzięli udział w prestiżowych, ogólnopolskich „Kreatywnych Warsztaty Lodowe z Schöller Ice Cream”

Gastronomicy z ZSP 1 zakwalifikowali się do prestiżowego projektu zimą tego roku. Organizatorem projektu jest Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Patronatem merytorycznym akcję objął  Klub Szefów Kuchni z Dariuszem Strucińskim na czele.

Wartszaty odbyły się w trzech cyklach. Ostatni właśnie się zakończył. Jego efektem były bajeczne desery, które wykonali uczestnicy, uczniowie ZSP 1 w Słupsku – Najważniejszym celem projektu jest rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów – mówi Małgorzata Romankiewicz, koordynatorka projektu w Słupsku. – Młodzież świetnie bawiła się przy robieniu deserów, ale także wykazała się pomysłowością.

Dodatkowym celem akcji jest  wspieranie uczniów w ich rozwoju osobistym, zwiększenie atrakcyjności i jakości kształcenia w szkole, poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu komponowania deserów na bazie lodów.

Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji 35 l lodów: kasztanowe, czekoladowe, waniliowe, prażony migdał, pistacjowe z białą czekoladą, truskawkowe, sorbet granatowy i lody waniliowe z sosem pomarańczowym. Warsztaty odbyły się w trzech wyznaczonych terminach. Pierwsze warsztaty uczestnicy rozpoczęli od degustacji i oceny ich wyglądu, smaku oraz konsystencji. Zapoznali się z literaturą dotyczącą deserów lodowych oraz zasadami foodpairing.  Podczas tych warsztatów sporządzali różnego rodzaju elementów dekoracyjnych z czekolady, karmelu, ciasta cygaretowego oraz sosów owocowych oraz samodzielnie upieczonych ciastek,  które pozwoliły stworzyć efektowne desery.

Udostępnij.