Pięciolatki z trzech przedszkoli rywalizowały w Konkursie Wiedzy o Ruchu Drogowym „Bezpieczny Przedszkolak”. Jednak nie o rywalizację, czy zabawę chodziło w tych zmaganiach, ale o to, aby najmłodsi zapoznawali się z zasadami poruszania się po drogach.

To była już 11 edycja konkursu organizowanego wspólnie przez Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 8 w Słupsku, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Komendę Miejską Policji. Co roku zapraszane są, oprócz „Ósemki”, dwa inne przedszkola. W tym roku było to Niepubliczne „Kolorowe Przedszkole” z Siemianic oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Przedszkole Publiczne z Dębnicy Kaszubskiej. Impreza została przeprowadzana na terenie miasteczka ruchu drogowego WORD. Celem spotkania przedszkolaków było upowszechnianie wiedzy dotyczącej ruchu drogowego w sposób dla nich atrakcyjny i przystępny.

Czego Jaś się nie nauczy to Jan nie będzie umiał. Te powiedzenie doskonale sprawdza się w przypadku znajomości zasad ruchu drogowego i kultury poruszania się po drogach. Dlatego bardzo chętnie włączamy się w tego typu inicjatywy. Dzieci pięknie chłoną wiedzę, a to co nauczą się egzekwują od dorosłych – mówi Zbigniew Wiczkowski, dyrektor WORD w Słupsku.

– Dzieci zwracają uwagę rodzicom jak wiedzą nieprawidłowości w samochodzie. Na przykład jeżeli chodzi o nie zapięte pasy, bo wiele osób ma nawyk ich nie zapinania. Maluchy od razu interweniują, że nie tak powinno to wyglądać – dodaje Agnieszka Mikuś, dyrektora przedszkola nr 8.

W trakcie konkursu dzieci rozpoznawały najważniejsze znaki drogowe, rozwiązywały zagadki słowne, składały puzzle, rozpoznały zdania prawdziwe od fałszywych, przejeżdżały na rowerach przez miasteczko ruchu drogowego. Bawiąc, poznały zasady dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych. Przedszkolaki wcielały się w różne role uczestników ruchu drogowego. Były pieszymi, rowerzystami, jeździły na rolkach i hulajnogach. Konkurs z zakresu wiedzy o ruchu drogowym został poprzedzony konkursem plastycznym, pt.: „PROJEKT ODBLASKU – odblask to nie obciach”.

Udostępnij.