W sobotę, 19 maja Światowa Noc Muzeów również w Słupsku i Ustce. Za symboliczną opłatę lub nawet za darmo możemy zwiedzać słupskie muzea, Ratusz i galerie artystyczne. Tej nocy będą się działy niesamowite rzeczy!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. 

Pamiątkowa przypinka uprawniająca do wstępu do Muzeum – 3 zł

Na parterze Zamku Książąt Pomorskich, obok wystaw stałych, znajdzie się stanowisko przygotowane przez uczniów Liceum Plastycznego z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, na którym można będzie zrobić sobie zdjęcie (własnym aparatem) z użyciem specjalnej, zniekształcającej soczewki. Naprzeciwko szatni działać będzie muzealny sklepik pełen muzealnych wydawnictw (np. album o Witkacym w języku niemieckim w cenie tylko 10 zł i kalendarz na bieżący rok z rysunkami i malarstwem Witkacego za 5 zł). Wyjątkową atrakcją będzie możliwość zakupu specjalnych, metalowych ram, wraz z szybą i passe-partout w których do tej pory prezentowano słupską kolekcję prac S.I. Witkiewicza. Do oryginalnych ram można będzie na miejscu dokupić odpowiednią reprodukcję.

Na pierwszym piętrze, w sali gotyckiej odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych i trochę starszych. Również tutaj zaprezentuje się „Drzewniak”, a oprócz tego muzealnicy grać będą w wielkoformatową grę o zabytkowych sztućcach i uczyć kaligrafii. Obok, w godzinach 19.30, 21.00 i 22.50 posłuchać będzie można o „Stadionach antycznych i współczesnych”, a w Sali Renesansowej o „Generale Walterze Krugerze z Pomorza w amerykańskiej armii” (o 18.30 i 21.30) oraz „Militariach z XVII i XVIII w.” (o 20.00 i 22.25), a także zobaczyć kolekcję numizmatów związanych ze sportem ze zbiorów MPŚ. Inne sportowe pamiątki ze zbiorów Muzeum, również przedwojenne, prezentowane będą w przyległej sali, a słupskie muzealniczki chętnie opowiedzą o prezentowanych obiektach.

Na górnej kondygnacji, w Sali Rycerskiej, swoje zbiory zaprezentują słupskie instytucje i kolekcjonerzy. Tym razem członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Słupsk obok numizmatów pokażą związaną z tematyką sportową słupską falerystykę z okresu po 1945 r. oraz międzywojenne pamiątki i pamiątki związane ze sportem w Słupskiej Szkole Policji. Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku zaprezentuje dokumenty związane z słupskimi klubami sportowymi np. KS Gryf,

Międzyzakładowym KS Czarni, akta wydziału sportu PMRN, a także dokumentację obiektów sportowych, jak również wycinki dotyczące najważniejszych wydarzeń sportowych upamiętnionych w lokalnej prasie: np. przedwojenne Viktoria Stolp, a także momenty powojennych triumfów słupskich drużyn, m.in. mistrzostwa kraju zdobyte przez Czarnych Słupsk w siatkówce kobiet i w boksie. Prywatny słupski kolekcjoner pokaże sprzęty sportowe ze swojej kolekcji: np. drewniane narty, czy łyżwy na których jeździł w roku 1948. Z kolei prezentacja Polskiego Związku Szermierzy działającego w Słupsku w latach 1949-1977 to przede wszystkim spotkanie z byłymi członkami Związku, którzy zaprezentują dokumenty, kroniki, znaczki, proporczyki, szpady, rękawice i maski szermiercze. Uzupełnienie stanowić będą archiwalia z kolekcji MPŚ pochodzące zarówno sprzed 1945 jak i czasów późniejszych: afisze, dyplomy itp., a także kroniki SOSiR.
W sali wystaw czasowych czuwać będzie komisarz prezentowanej obecnie wystawy „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”, który opowie zainteresowanym o prezentowanych obiektach, a także odbywać się będą warsztaty „Nowe życie tkanin”.

Również Witkacy będzie obecny duchem. Wystawa prac S.I. Witkiewicza jest co prawda od pewnego czasu nieczynna, ponieważ muzealni konserwatorzy i renowatorzy przygotowują największą na świecie kolekcję prac artysty do prezentacji w rewitalizowanym Słupskim Spichlerzu Sztuki, ale w tę specjalną noc będzie ich można podejrzeć przy pracy. W trzech „odsłonach” (każda po 20 minut – o godz. 19.00, 20.30 i 22.00) będzie można zajrzeć do dawnej sali wystawowej, gdzie trwa wymiana starych opraw na nowe . Zdjęcia z przebiegu prac oraz próbki ram będą dostępne cały czas, tuż przy wejściu na ekspozycję. Obok zobaczyć można będzie niewielką wystawę prac fotograficznych inspirowanych Witkacym przygotowanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Diament” pod kierunkiem Pana Przemysława Laskowskiego.

Przy sprzyjającej pogodzie będzie można wspiąć się na wieżę zamkową i obejrzeć nocną panoramę miasta.

Na dziedzińcu zamkowym, obok pomnika Bogusława X zaprezentują swoje umiejętności członkowie Stowarzyszenia Rekreacji Ruchowej „Słupska Sekcja Aikido” (o 19.15 i 20.15) oraz sekcja Karate Goju-Ryu ze świetlicy w Krępie (o 18.20 i 19.45). Przy okazji posłuchać można będzie nie tylko o stosowanych technikach i stylach, czy zdobywanych medalach, ale także o przesłaniu i ideałach przyświecających tym dyscyplinom. W przerwie będzie można pograć w grę zręcznościową – kubb, wspólnie z pracownikami MPŚ.
Tutaj także swołowska Gospoda „Pod Wesołym Pomorzaninem” zadba o pozaduchowe potrzeby zwiedzających – oferując przepyszne pierogi i bigos.

W Młynie Zamkowym zaprezentują się słupscy Paraolimpijczycy, którzy przedstawią m.in. swoje osiągnięcia sportowe i medale olimpijskie, a także historię WZSSP „Start” i Integracyjnego Klubu Sportowego „ZRYW” w Słupsku. Oprócz tego odbędzie się pokaz strzelectwa laserowego z karabinu i pistoletu dla osób niewidomych i słabowidzących. Będzie można również spróbować czytać sposobem Braille’a.
Obok Paraolimpijczyków zaprezentuje się SOSiR, który przygotował aż trzy wystawy poświęcone słupskim olimpijczykom, osobom niepełnosprawnym w sporcie oraz działalności sportowej w mieście, które prezentowane będą w Młynie Zamkowym i na udostępnionej tylko na Noc Muzeów krętej klatce w Zamku.
Na najwyższej kondygnacji Młyna spotkać się będzie można z malarzem i rzeźbiarzem przy pracy, którzy swoje umiejętności prezentować będą na wystawie czasowej będącej efektem X Konkursu plastycznego” Niekontrolowany Obszar Wrażliwości” organizowanego przez Słupski Ośrodek Kultury.

Z powodu Europejskiej Nocy Muzeów, muzeum będzie nieczynne w sobotę i niedzielę w godzinach 10-16. Zapraszamy w sobotę w godzinach 18:00-23:00.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej Słupsk i Ustka 

19.00 – 24.00 / Baszta Czarownic / al. F. Nullo 8 / Słupsk

● wystawa malarstwa / Greta Grabowska / Z oddalenia / Kolaże

19.00 – 24.00 / Galeria Kameralna / ul. Partyzantów 31a / Słupsk

● wystawa zbiorowa PORTRETU NATURA MARTWA / Judyta Bernaś, Izabela Gustowska Paweł Mendrek, Krystyna Piotrowska, Alex Urso

USTKA

18.00 – 24.00 / Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a

● wystawa zbiorowa PORTRETU NATURA MARTWA / Judyta Bernaś, Izabela Gustowska, Paweł Mendrek, Krystyna Piotrowska, Alex Urso

● Projekt– Oddech / Jarosława Perszko

● OPEN STUDIO – Pracownia rzeźby i ceramiki

● OPEN STUDIO – Pracownia fotograficzno-filmowa

● 18.00–19.00 – Warsztaty rodzinne – „Mroczne opowieści”– warsztaty z tworzenia kolaży,
zapisy: Joanna Żuraw, tel. 515 089 986

● 19.00 – wernisaż wystawy fotografii „Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam”zrealizowanej w ramach rezydencji artystycznej – Sereny Vittorini

● 20.00 –wernisaż wystawy „Zbliżenia – wystawa prac uczestników zajęć rzeźbiarskich. Rzeźba oraz wideo”

NOC W RATUSZU W SŁUPSKU

Słupski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Państwowy Teatr Lalki Tęcza oczarują gości szeroką ofertą kulturalną. Do tego wystawy uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Liceum Plastycznego im. Witkiewicza, spektakl teatralny grupy Iskierki z Młodzieżowego Domu Kultury oraz nowe technologie i robotyka z Cooltoorką, II i IV Liceum Ogólnokształcącym, Zespołem Szkół Mechanicznych i Logistycznych oraz Zespołem Szkół Technicznych. Do pozyskiwania energii odnawialnej przekonywać będzie nas Zespól Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego a Niepubliczna Szkoła ADVENTURE z Ustki nauczy milusińskich  jak  twórczo rozwiązywać zadania bawiąc się klockami lego. Urząd Statystyczny w Gdańsku Oddział Słupsk zaprosi na wycieczkę po kranie statystyki.

Po zmroku sztuka przenikać się będzie z nowoczesnymi technologiami i eksperymentami, do których zachęcać będzie Akademia Pomorska, PGK i Wodociągi Słupsk. Słupscy Radni czekać będą nie tylko na trudne pytania dotyczące miasta ale tym razem zaskoczą mieszkańców swoją kondycją i wezmą udział w rozgrywkach piłkarskich. Archiwum Państwowe w Koszalinie O/Słupsk odsłoni unikatowe materiały archiwalne dotyczące słupskiego sportu.

HARMONOGRAM W RATUSZU

18.30 – etiudy taneczne małych baletnic „12 pór roku” – SOK
18.45 – duże bańki mydlane przed ratuszem – SOK
19.00 i 20.30 – pokaz Bachaty i Ruedy – Szkoły Tańca Casa de Salsa
19.30 – przedstawienie teatralne „Szkoła” – grupa Iskierki – MDK
21.00 – koncert zespołu Daisy Town
22.00 – jedyny, niepowtarzalny pokaz ledowy w wykonaniu Teatru Ognia Los Fuegos

 

 

Udostępnij.