Na Pomorzu rozpoczął się cykl paneli dyskusyjnych nt. integracji cudzoziemców mieszkających na Pomorzu. Spotkania odbędą się w Bytowie, Lęborku, Słupsku, Kartuzach, Gdyni i Sopocie.

Projekt „Trzy kroki do integracji na Pomorzu” ma podnosić kompetencje pomorskich samorządów w zakresie integracji imigrantów. Pierwsze spotkanie już za nami. Odbyło się 11 maja w Pruszczu Gdańskim. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb publicznych, organizacji pozarządowych i samorządów.

Projekt zainaugurował członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski:

Na Pomorzu mieszka coraz więcej obcokrajowców, którzy wybierają nasz region m.in. ze względu na wiele atrakcyjnych miejsc pracy oraz komfortowe warunki życia. To dla nich szansa na lepsze i bezpieczne życie, a dla naszej gospodarki okazja do pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Niestety cudzoziemcy często spotykają się z barierami. Nie wiedzą, jakie przysługują im prawa, mają utrudniony kontakt z administracją publiczną. To duże wyzwanie dla samorządów. Dlatego wspólnie z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek realizujemy program „Trzy kroki do integracji na Pomorzu”. Utworzone zespoły powiatowe będą pracować w obszarach zatrudnienia i aktywizacji zawodowej, edukacji, zdrowia, kultury, integracji społecznej, bezpieczeństwa i pomocy społecznej – mówił Ryszard Świlski.

Przed nami kolejne panele dyskusyjne, których uczestnicy będą rozmawiać m.in. o tym, jak powinny współpracować samorządy i służby w zakresie integracji cudzoziemców.

Kolejne panele: 14.05  Bytów, 10.00, 21.05 Lębork, 10.00 , 21.05.Słupsk, 14.00, 23.05 Kartuzy, 9.00, 28.05 Gdynia, 12.00, 30.05 Sopot,   12.00

Z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego zadanie koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Docelowo przy Samorządzie Województwa Pomorskiego powstanie Pomorskie Samorządowe Centrum Kompetencji w zakresie wsparcia imigrantów.

Udostępnij.