W środę, 9 maja 2018 roku od godz. 10.00 świętujemy w Słupsku Dzień Unii Europejskiej. W programie liczne atrakcje. Impreza odbędzie się na dziedzińcu przy siedzibie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk, ul. Partyzantów 31 oraz w Parku Powstańców Warszawskich. 

Gościem honorowym wydarzenia będzie Janusz Lewandowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, który wraz z lokalnymi samorządowcami i partnerami otworzy obchody Dnia Unii Europejskiej w Słupsku.

W programie liczne atrakcje, wśród nich: rodzinne grillowanie, lekcje europejskie z udziałem Europosła Janusza Lewandowskiego, pokazy Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Słupsk, stoisko Szkoły Policji w Słupsku i Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, punkt medyczny Akademii Pomorskiej w Słupsku, program artystyczny przygotowany przez Stowarzyszenie „Siódemka”, stoisko konsultacyjne Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk, Europejska Gra Miejska,  pokazowy trening drużyny Gryf Słupsk. Podczas obchodów zostanie także rozstrzygnięty konkurs fotograficzny oraz konkurs na Europejską Szkołę Roku.

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Organizatorzy: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk, Gmina Kobylnica; Gmina Słupsk; Powiat Słupski; Miasto Ustka; Miasto Słupsk; Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku; Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku; Słupski Instytut ds. Młodzieży.

Partnerami obchodów Święta Unii Europejskiej w Słupsku są: Akademia Pomorska w Słupsku; Akademia Marynarki Wojennej w Słupsku; Przedszkole Miejskie nr 19 im. „Słupski Chłopczyk”; Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku; Gryf Słupsk S.A.; Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku; Stowarzyszenie „Siódemka”; Straż Miejska w Słupsku; Koło Naukowe Administratywistów Akademii Pomorskiej w Słupsku; Szkoła Policji w Słupsku; Komenda Miejska Policji w Słupsku; Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Słupsk.

Udostępnij.