Pomorskie drogi do niepodległości to tytuł konferencji, która odbyła się w Słupsku. Były wykłady, dyskusja, a także akcenty marynistyczne, w tym przyznanie odznaczeń.

W czasie gdy Polska odzyskiwała niepodległość tylko niewielka część Pomorza znalazła się w jej granicach. Większość terytorium nad Bałtykiem była częścią Niemiec. O tym jak żyli ówcześni Pomorzanie i jak wyglądał ich polski patriotyzm dyskutowano w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku. Jednym z punktów spotkania był wykład profesora Wojciecha Skóry z Akademii Pomorskiej. Miała miejsca także dyskusja na temat „Jak dzisiaj być patriotą”. Udział w spotkaniu wzięli mieszkańcy miasta, uczniowie, nauczyciele i studenci.

Podczas konferencji wręczono także nagrody i wyróżnienia w III Pomorskim Konkursie o tytuł Mistrza Nawigacji. Odznaczenia otrzymali także ci, którzy na naszym terenie angażują się w działalność morską. Wśród odznaczonych przez Ligę Morską i Rzeczną znaleźli się między innymi Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica oraz muzycy z szantowego zespołu Handszpaki.

Udostępnij.