Ponad setka uczniów słupskich szkół wzięła udział w akcji „Młody Słupsk kisi z Biedroniem”. Młodzież bawiła się promowała zdrowe jedzenie.

 

Inicjatorem projektu kulinarnego „Młody Słupsk kisi z Biedroniem” jest uczniowska grupa kulinarna „Kisiciele” z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku. Pomysłem do przygotowywania przetworów młodzież zaraził nauczyciel fizyki Marcin Kisielewski. – Uczniowie swoimi działaniami i inicjatywami zainspirowali prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Dlatego wspólnie spotkali się centrum handlowym Jantar, aby urządzić warsztaty kiszenia. – Atmosfera jest niesamowita, jak to u młodych ludzi – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Jestem dumny, że w moim mieście, w Słupsku właśnie młodzież zamiast iść na fast food kisi warzywa. W dzisiejszych czasach gdy tak chętnie sięgamy do tradycyjni, nawet tych nacjonalistycznych powinniśmy stawiać właśnie na takie metody, nasze polskie. Zamiast iść na kebaba, czy burgera warto jest zakisić ogórka.

Uczniowie słupskich szkół podzieleni na zespoły przez blisko godzinę przygotowywali kiszonki. Najpierw obierali, później rozdrabniali warzywa i owoce, aby w końcu umieścić je w słoikach i zanurzyć je w solance. – Fajna sprawa i dobra zabawa – mówi Alicja, uczestniczka warsztatów. – Włożyłam do słoika brokuły i marchew. Jestem bardzo ciekawa jak to będzie smakować. Ponoć za tydzień lub dwa będę mogła otworzyć mój słoik.

Udostępnij.