Emigracja dla każdego – to pierwszy na rynku poradnik dla polskich emigrantów zarobkowych. Autorem tej pozycji jest pochodzący ze Słupska dziennikarz Marcin Klinkosz. Autor od lat mieszka w Dublinie.

 

Marin Klinkosz przez lata związany był ze słupskimi mediami. Zdecydował się na wyjazd do Irlandii. Mieszka w Dublinie. W stolicy zielonej wyspy związany był z prasą polonijną, sam także wydawał tego typu gazety.

Pisząc do gazet polonijnych w Irlandii wielokrotnie byłem świadkiem dramatów „nowych” emigrantów, którzy zostali oszukani, nie znali swoich praw oraz nie do końca umieli się odnaleźć w emigracyjnej rzeczywistości. Wówczas poprzez publikacje opisując ich historie udało się po szkodzie przestrzec innych przed przykrymi konsekwencjami niewiedzy. Czułem jednak, że można zrobić coś więcej. Można spróbować przygotować i poinformować o niebezpieczeństwach i pułapkach osoby, które dopiero planują wyjazd za granicę – mówi Marcin Klinkosz.

Doświadczenie przelał na papier i tak powstała „Emigracja dla każdego”. Książka to swoisty poradnik oparty na własnych doświadczeniach autora oraz osób, z którymi spotkał się poza granicami kraju. Książka ma ułatwić poruszanie się Polakom zagranicą.

– Co ciekawe „Emigracja dla Każdego”, wbrew pozorom, nie jest do końca książką, która ma zachęcać do emigracji. To decyzja, którą każdy musi podjąć sam i przepracować to w swojej głowie. To jest cholernie trudny proces szczególnie, gdy na jednej szali są bardzo wymierne korzyści finansowe, a na drugiej rodzina, przyjaciele i ojczyzna, którą musimy zostawić za sobą – dodaje autor.

Udostępnij.