Już po raz trzeci w Słupsku i Ustce rusza festiwal najlepszych restauracji Restaurant Week.  Tym razem oprócz restauracji ze Słupska i Ustki pojawią się również lokale znajdujące się pomiędzy tymi miastami.

Startuje wiosenne przebudzenie w najlepszych restauracjach w całe Polsce. Jak twierdzą organizatorzy Polacy coraz chętniej wychodzą z domów, coraz częściej także do restauracji. Rewolucja restauracyjna dotarła już do najdalszych zakątków Polski.

Wiosenna edycja kulinarnego festiwalu odbędzie się między 18., a 30. kwietnia. Rezerwacje rozpoczęły się 22 marca. W wiosennym Restaurant Week udział biorą Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Poznań, Białystok, Lublin, Szczecin, Trójmiasto, Silesia, Warmia i Mazury oraz Słupsk i Ustka.

Impreza odbywa się w największych miastach Polski, trzeci raz także u nas – mówi Jacek Szuba, koordynator słupskiej edycji festiwalu. –  Restaurant Week to doskonała okazja, aby za połowę ceny skosztować trzech popisowych dań najlepszych szefów kuchni w regionie. W naszym regionie w imprezie udział bierze siedem restauracji.

Aby wziąć udział w festiwalu należy zalogować się na www.RestaurantWeek.pl.

Udostępnij.