W Słupsku obchodzić będziemy nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale także 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce. Feministki przygotowują cykl wykładów dla młodzieży, w których będą opowiadać o najnowszej historii Polski.

Projekt Polka Niepodległa rozpocznie się 8 marca, a zakończy w listopadzie. Obejmie cykl spotkań z młodzieżą – Cykl wykładów Polka Niepodległa dotyczyć będzie przede wszystkim praw kobiet, równouprawnienia.  – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Koordynatorka projektu, w który zaangażowane są słupskie feministki oraz Rada Kobiet, jest Beata Maciejewska. 45-minutowe zajęcia będą prowadzone w szkołach ponadgimnazjalnych. Wykłady przeprowadzą cztery działaczki Rady Kobiet: Beata Maciejewska, Danuta Wawrowska, Marta Makuch i Marta Kiedos.

– Będziemy mówiły o stuleciu praw kobiet w Polsce. Opowiemy o ostatnich stu latach historii Polski. Jednak nie z perspektywy wojen i podbojów, ale społecznej. Chcemy spojrzeć na najnowszą historię oczami kobiet – mówi Beata Maciejewska.

W trakcie wykładów aktywistki będą rozmawiały o tym jak odmienił się los kobiet po przyznaniu im praw wyborczych, o pierwszych kobietach w parlamencie, o kobietach podczas II wojny światowej, a także w okresie PRL i w Solidarności.

 

Udostępnij.