Klub Obywatelski zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie historyk dr Janusz Marszalec, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia najnowsza Polski,  były już zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

 

Temat spotkania to „Polskie spory o pamięć z Muzeum II Wojny Światowej w tle”. Odbędzie się krótki wykład oraz dyskusja z uczestnikami. Spotkanie będzie miało charakter otwarty.

Zainteresowania badawcze Janusza Marszalca koncentrują się wokół problematyki konspiracji w okresie II wojny światowej (m.in. jest autorem kilkudziesięciu haseł opublikowanych w Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego) oraz publikacji na temat dziejów AK, GL, AL oraz aparatu bezpieczeństwa publicznego PRL i Grudnia 1970. Jest także autorem haseł do Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956 pod red. R. Wnuka i in., opracowań na temat aparatu bezpieczeństwa PRL oraz współautorem książki „To nie na darmo. Grudzień `70 w Gdańsku i Gdyni. Historia – dokumenty – fotografie – multimedia”. Jest reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pamiętajcie Grudzień”. Jest autorem i współautorem wielu wystaw historycznych, projektów edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich, realizowanych z pracownikami Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku w latach 2000–2008. Od 2007 roku jest przewodniczącym Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” Trójmiasto.

 

Jest laureatem Nagrody Historycznej „Polityki” (2000) za debiutancką książkę „Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w powstaniu warszawskim”, Nagrody Naukowej KLIO (2000) za wybitny wkład w badania historyczne ufundowanej przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Nagrody im. Jana Górskiego przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie, a także medalu „Pro memoria”, medalu „Za upamiętnianie walk o Warszawę 1939–1945” oraz medalu „Pro Patria”.

Spotkanie Klubu Obywatelskiego w Słupsku, odbędzie się 26 lutego (poniedziałek) 2018 r. o godz. 18.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku (ul. Grodzka 3).

 

Udostępnij.