Wraca temat budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupsku. W mieście zawiązuje się komitet społeczny do spraw budowy.

Aktywiści związani są ze środowiskiem słupskich kresowiaków w najbliższych dniach rozpoczną zbiórkę funduszy na ten cel. Samorząd Słupska deklaruje, że wesprze inicjatywę w sposób logistyczny, choć pieniędzy nie zamierza dokładać. – Nie stać jest miasta, aby się dołożyć. Jednak deklaruję wszelką pomoc logistyczną i prawną. Jeżeli społecznicy zgodnie z zapowiedzią zajmą się zbiórką funduszy z chęcią włączę się jako prezydent do komitetu budowy. Czekam na spotkanie z inicjatorami – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska.

NA razie miasto może poszczycić się studium głowy marszałka do warszawskiego pomnika, którego autorem jest Jan Konarski. Popiersie znajduje się w ratuszowym holu.

Nie wiadomo jeszcze gdzie pomnik miałby stanąć. Wskazywana jest między innymi lokalizacja na Starym Rynku lub przed ratuszem w zamian za pomnik żołnierza polskiego. Ten monument na pewno przejdzie modernizację. – Jesteśmy w kontakcie ze spadkobiercami autorki pomnika. Będziemy rozmawiać o formach jego modernizacji – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Z pomnika miałby zostać zdjęte tablice upamiętniające szlak żołnierza polskiego podczas II wojny światowej oraz figura żołnierza. Elementy te miałby zostać przeniesione na cmentarz.

Udostępnij.