Słupscy radni przejęli większością głosów rezolucję dotyczącą przyjęcia w mieście pomnika Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel. We Francji monument z krzyżem wzbudza kontrowersje. Jeżeli trafi do naszego miasta będzie drugim w Słupsku pomnikiem papieża Polaka. 

Chęć przyjęcia pomnika w mieście radni wyrazili zdecydowaną większością głosów.  Za głosowało 14 radnych, dwóch było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Jak czytamy w rezolucji,  „ Rada Miejska w Słupsku solidaryzuje się ze stanowiskiem Pani Premier i deklaracją podjęcia przez Polski Rząd działań, by „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Jana Pawła II w Ploërmel  we Francji i przenieść go do Polski, gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej”

Radni napisali także, że nie godzą się na niszczenie symboli i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i prywatnej. Dodali, że spuścizna kulturowa i duchowa papieża Polaka wymaga, by w razie potrzeby stanąć w jej obronie. Jest to patriotyczny obowiązek

6 listopada do biura rady trafiła petycja od mieszkańca Słupska dotycząca inicjatywy uchwałodawczej w sprawie poparcia działań rządu w kwestii przeniesienia pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski i przyjęcia go na teren Słupska.

Pomnik stoi w Ploermel od 2006 r. i według dziennika „Le Figaro” od początku był przedmiotem kontrowersji. Nie chodziło jednak o sam pomnik, lecz o jego element mianowicie krzyż.

Postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, które zapadło z końcem października 2017 r., z posągu ma zostać usunięty krzyż.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Przypomnijmy, że w Słupsku stoi już pomnik Jana Pawła II. Znajduje się tuz obok kościoła św. Ottona, czyli miejscu gdzie dawniej wznosił się słowiański gród.

fot. slupsk.pl Kościół św. Ottona i pomnik Jana Pawła II tuż przy wejściu

Udostępnij.