Święta kojarzą nam się z choinką, prezentami, pysznymi potrawami, dlatego gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka niecierpliwie siadamy do stołu, aby spróbować kolejnych potraw. Zdarza nam się jednak zasiedzieć przy stole przez kilka następnych dni. Co moglibyśmy zrobić, aby te święta były inne, fajne, bardziej aktywne, a przy okazji była szansa na relaks i wzmocnienie rodzinnych relacji? Jak spędzić aktywnie święta podpowiada Piotr Modzelewski, psycholog

Co można zrobić, aby być bardziej aktywnym w trakcie świąt? Przede wszystkim pamiętajmy o spacerach. Możemy wybrać się na wycieczkę po okolicy, na spacer do parku, do lasu lub wyjechać do pobliskiego kurortu. Takie ruszanie się pozwoli nam spalić zbędne kalorie, jak i będzie miłym przerywnikiem między kolejnymi posiłkami. Jeśli mamy dzieci możemy wykorzystać zabawy podwórkowe, a w przypadku odpowiedniej pogody zorganizować bitwę na śnieżki lub konkurs na lepienie bałwana. Dobrym pomysłem na rodzinne i aktywne spędzanie świątecznego czasu jest odwiedzenie miejskiego lodowiska. Ponadto, jeśli uprawiamy sport cały rok – przykładowo biegamy każdego ranka – postarajmy się nie porzucać tej aktywności, poćwiczmy mimo wszystko trochę.

 

Atrakcje w domu

A co można zrobić w domu? Okazuje się, że możemy bardzo wiele zrobić, aby uatrakcyjnić święta. Odkurzmy gry planszowe, które od dawna są nieużywane. Możemy pograć zarówno w klasyczne gry (warcaby, szachy, chińczyk), jak i te bardziej współczesne, przykładowo Scrabble czy Monopol. Dobrym pomysłem połączenia aktywności fizycznej i rodzinnej zabawy jest Twister. Obecnie na rynku jest wiele interesujących gier dotyczących wymyślania historii (Dixit, Story Cubes), które też mogą uatrakcyjnić nam świąteczne wieczory. Gry zwykle zachęcają nas do opowiadania zmyślonych historii, bycia bajarzem, ale możemy także opowiadać ciekawe historie rodzinne, aby uatrakcyjnić sobie wieczór.

Interesującym pomysłem jest zorganizowanie domowego dancingu do piosenek świątecznych, modnych kiedyś jak i do współczesnych produkcji. Możemy nawet stworzyć własne kolędy, a następnie wspólnie śpiewać i tańczyć do nich.

Innym pomysłem jest nagranie każdego domownika na wideo i zadanie interesujących pytań – przykładowo ulubione wspomnienie z 2017 roku. Możemy zrobić sobie także śmieszną sesję zdjęciową lub sesję dotyczącą świąt.

Jeszcze inną odskocznią od obżarstwa i politykowania mogą być współczesne konsole do gier. Dzięki wykorzystaniu joypadów reagujących na ruch, możemy zaktywizować i zintegrować całą rodzinę. Wystarczy uruchomić jakąś grę sportową lub taneczną i zacząć się bawić całą rodziną. Obsługa tych urządzeń jest tak prosta, że mogą się dobrze bawić młodzi, osoby w średnim wieku, a nawet seniorzy.

Kolejnym pomysłem jest wspólne ustalanie celów na przyszły rok i określenie sposobów kontroli. Warto zastanowić się, co zrobimy, aby jednak wytrwać w tych postanowieniach, jakie mechanizmy kontroli uwzględnimy, by dotrzymać swoich obietnic. Dzięki takiej burzy mózgów możemy wymyślić wiele sposobów wspierania się jako rodzina w realizacji naszych postanowień, co zintegruje jeszcze bardziej.

 

Wież z przyjaciółmi i społecznością lokalną

Święta oprócz rodziny możemy spędzić także z naszymi przyjaciółmi. Warto dbać o wszelkie bliskie nam relacje. Możemy zaprosić przyjaciół na wspólne „przyjęcie ciasteczkowe”, podczas którego najpierw będziemy dekorować ciasteczka, a później je jeść, słuchając jednocześnie świątecznej muzyki lub oglądając świąteczne filmy. Innym sposobem spędzania czasu z przyjaciółmi jest zwyczajnie ich odwiedzenie. Warto zaplanować, co będziemy robić podczas takich odwiedzin. To może być chociażby wspólne śpiewanie kolęd lub wspólny wieczór filmowy. Zróbmy wygodne legowisko z poduszek przygotujmy karmelowy popcorn i spędźmy miło czas z naszymi znajomymi. Nasze dzieci też mają przyjaciół, zatem pozwólmy tdzieciom na zaproszenie swoich przyjaciół w wybrany dzień.

Jeśli kościół do którego chodzimy organizuje świąteczny koncert warto się też tam wybrać, co będzie stanowiło miłą odmianę od rodzinnego siedzenia w domu i przed telewizorem. Jeśli wiemy też, że określona organizacja pomaga danego dnia potrzebującym, na przykład wydając posiłki, sami także możemy pomóc.

 

Zdrowych, owocnych i ciekawych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Piotr Modzelewski – psycholog, pedagog, terapeuta. Pracownik Akademii Pomorskiej. Autor książek pt. Pokonaj odwlekanie – rozwiń wytrwałość” i „Wstań. Stres, lęk i depresja a styl życia”. Udziela wsparcia psychologicznego m.in. osobom pokrzywdzonym przestępstwem, osobom depresyjnym i z zaburzeniami lękowymi.

 

 

 

 

 

Udostępnij.