Polską Filharmonię Sinfonia Baltica poprowadzi znany dyrygent Ruben Silva. Wcześniej współpracował z najlepszymi orkiestrami w Polsce.

Ruben Silva z pochodzenia jest Boliwijczykiem. W Polsce mieszka od 1978 r. gdy otrzymał stypendium rządu polskiego na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej. Doświadczenie w zarządzaniu filharmonią zdobył jako dyrektor artystyczny, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej. Wybitny dyrygent współpracujący z orkiestrami najlepszych polskich filharmonii – m.in. NOSPR, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska. W 2012 uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi w kulturze.

Wybrany został zarówno przez komisję konkursową jak i zespół artystyczny słupskich filharmoników. Komisja między innymi doceniła jego kunszt dyrygencki, podejście do muzyków jako twórczych partnerów, przemyślaną koncepcję programową opartą na wnikliwej analizie obecnej sytuacji instytucji.

Ponadto nowy dyrektor deklaruje współpracę przy organizacji kluczowych dla Słupska wydarzeń muzyki klasycznej, czyli Festiwalu Pianistyki Polskiej. Ponadto wychodzi z nowymi propozycjami na przykład: cykl Kileriada poświęcony twórczości patrona filharmonii, zwiększenie ilości programów operetkowych i operowych, nawiązanie realnej współpracy z filharmoniami rejonu morza Bałtyckiego.

 

Udostępnij.