Powstał film o poruczniku Grzegorzu Cydziku. To przedwojenny ułan, bohater września, który po wojnie związał się z Pomorzem. Film nakręciła młodzież.  

Pomysł nakręcenia filmu powstał w słupskiej bibliotece. Placówka wspólnie z młodzieżą przygotowała film poświęcony porucznikowi Grzegorzowi Cydzikowi. – Porucznik jest autorem najpoważniejszej pozycji książkowej poświęconej ułanom. W środowisku pasjonatów jest dobrze znany. Jednak w Słupsku, w którym mieszkał już nie. Nakręcenie filmu ma to zmienić – mówi Marcin Prusak, koordynator projektu.

Książka  porucznika Cydzika poświęcona polskiej kawalerii, która nosi tytuł „Ułani, ułani”. Pozycja doczekała się niedawno reedycji. Cztery nowe rozdziały do niej napisała Janina Cydzik-Brzezińska, znana w Słupsku muzealniczka i córka porucznika.

W pracy nad filmem uczestniczyli licealiści wspierani przez członków Studenckiego Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej. Premiera filmu odbyła się w bibliotece. Czytelnia wypełniona była po brzegi. Film trafi teraz do słupskich szkół.

\

Udostępnij.