Władze Słupska chcą przekazać 500 tysięcy złotych dotacji celowej Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu. Dotacja ma być przeznaczona na powstanie ośrodka transplantologii.

Postanowiliśmy wesprzeć ten projekt przede wszystkim ze względu na fakt rozszerzenia zakresu usług o transplantację szpiku co pozwoli skrócić okres oczekiwania na ten zabieg, a tym samym zwiększyć szansę całkowitego wyleczenia, daje szansę mieszkańcom miasta na szybszy dostęp do świadczeń bez konieczności szukania ośrodka poza terenem zamieszkania. Najbliższy Oddział Hematologiczny znajduje się w Szczecinie – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Od 15 lat diagnostyka i leczenie pacjentów hematologicznych prowadzone jest w Oddziale Hematologicznym. Z roku na rok liczba pacjentów wzrasta. – Mieszkańcy Słupska będą mieli bliżej do specjalistycznej opieki, ale przede wszystkim części z nich damy drugie życie – mówi Andrzej Sapiński, prezes słupskiego szpitala.

Zdaniem hematologa dr Wojciecha Homendy sprawa powstania ośrodka transplantologii w Słupsku jest bardzo ważna. – Powstanie takiego ośrodka u nas na miejscu da większe szanse na wyzdrowienie – mówi dr Homenda.

W większości pacjentami oddziału i poradni są mieszkańcy miasta i okolicznych gmin. Aby rozszerzyć zakres usług konieczne jest przeprowadzenie prac adaptacyjnych części Oddziału Hematologii, przystosowujących go do leczenia transplantacyjnego oraz utworzenie banku komórek i tkanek. Planowany koszt prac adaptacyjnych wraz z zakupem wyposażenia wyniesie około 3 milionów złotych. Pieniądze na ten cel przekazało także słupskie starostwo. Na razie radni powiatowi zdecydowali się przekazać 50 tysięcy złotych. Jak podkreślają to dopiero pierwsza suma.

29 listopada radni podejmą decyzję o przekazaniu dotacji.

Udostępnij.