Wracając ze Szkoły Policji do swoich domów byli świadkami zdarzenia i jako pierwsi ruszyli na pomoc. Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego pospieszyli z pomocą poszkodowanym i zabezpieczyli teren zdarzenia.
W miniony piątek grupa młodych policjantów, którzy wracali do swoich domów na weekendową przerwę była świadkami zdarzenia drogowego, do którego doszło późnym popołudniem na drodze wojewódzkiej 214 między Skorzewem a Kościerzyną. Na oczach policjantów jadący przed nimi pojazd transportowy wiążący prawie 100 żywych świń zjechał na pobocze i przewrócił się na bok.Widząc całe zdarzenie słuchacze ustawili swój samochód w sposób zabezpieczający fragment drogi z przewróconym obok pojazdem, a następnie przystąpili do działań. Dwóch z nich pospieszyło do kabiny, z której wydostano konwojenta i kierowcę; jeden z mężczyzn miał ranę skroni.
Dwóch kolejnych słuchaczy po wstępnych oględzinach pojazdu i stwierdzeniu, że nie ma wycieku szkodliwych substancji, przystąpiło do kierowania ruchem nadjeżdżających samochodów. W tym samym czasie powiadomiono służby ratunkowe i zaistniałym zdarzeniu.

Po przyjeździe na miejsce straży pożarnej i patrolu policji, słuchacze przekazali niezbędne informacje i – po uzyskaniu zgody policjantów – udali się w dalszą podróż. Zabezpieczanie miejsca zdarzenia i udzielanie pomocy było tym trudniejsze, że panował już zmrok, a dodatkowo ponad połowa inwentarza przewożonego w naczepie rozbiegła się po pobliskim polu, kolejna uwięziona część wydawała piski przerażenia.
W działaniach udział wzięli słuchacze z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku: post. Mateusz Pencarski; post. Sebastian Sikorski; post. Mateusz Szablewski i post. Radosław Śmigielski.

źródło Szkoła Policji w Słupsku i TV Kaszuby

 

 

Udostępnij.