Stres egzaminacyjny jest powszechnym zjawiskiem. Na pytanie dotyczące odczuwania stresu w trakcie testów i sprawdzianów, na auli w słupskim Elektryku można było zauważyć „las rąk”, a co więcej sposoby radzenia sobie ze stresem, mimo powszechnej dostępności artykułów w Internecie, wciąż nie są dobrze znane przez młodzież.

Problem stresu egzaminacyjnego, radzenia sobie z nim i dolegliwości związanych ze stresem jest poważny, o czym przekonują różne badania. Amerykańskie i brytyjskie wskazują, że w okolicach sesji nawet 30% studentów ma objawy depresji – od lekkiej do aż klinicznych stanów. Ponadto w czasie egzaminów gwałtownie rośnie procent samobójstw młodzieży, o czym przekonuje brytyjski Guardian.

https://www.theguardian.com/society/2017/jul/13/suicides-by-young-people-peak-in-exam-season-report-finds

Fot. Małgorzata Częścik

Na przełomie 2014-2015 roku w Wielkiej Brytanii, 43% ze 145 samobójstw osób poniżej 20 roku życia, było powiązane z doświadczaniem edukacyjnej, akademickiej presji. Oznacza to, że dla niektórych czas egzaminów i zaliczeń, zbliżające się sprawdziany lub czas oczekiwania na wyniki egzaminu, jest ostatnim ogniwem łączącym życie i śmierć.

Dla niektórych od czasu egzaminacyjnego jeszcze bardziej stresujący jest okres przejścia – zmiany szkoły. Szczególnie jeśli jest to zmiana miasta, ze szkoły ponadgimnazjalnej na studia. Zmiana polegająca na wyprowadzce na uniwersytet, gdy młody człowiek czuje presje odniesienia sukcesu, doświadcza zmian towarzyskich i odczuwa trudności finansowe, wytwarza ekstremalną presję. Czasami ta presja sprawia, że pojawiają się u niektórych zaburzania psychiczne, a najdramatyczniejszym skutkiem przy kumulacji problemów i towarzyszącym stresie i lęku w sesji może być samobójstwo.

Piotr Modzelewski, psycholog ze Słupska, który prowadził wykład na temat tego jak radzić sobie ze stresem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku, podkreśla, że uczniowie powinni opanowywać metody radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym, jak i codziennymi trudnościami. Tylko dzięki poznaniu metod walki ze stresem i niepokojem, nie doświadczą gwałtownego pogorszenia samopoczucia i powiązanych z nim dolegliwości fizycznych, jakie ma miejsce u wielu uczniów i studentów w czasie napiętego czasu zaliczeń.

Blisko 200 uczniów dowiedziało się o kilkudziesięciu metodach na stres i lęk egzaminacyjny. Aby pokonać stres w czasie sprawdzianów i testów należy zadbać o swoją pamięć, dobrze zaplanować czas na naukę i odpoczynek oraz wykorzystać techniki relaksacji oraz elementy znane z psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

_______________________________________________________________________________________________

Przyjdź na spotkanie z psychologiem Piotrem Modzelewskim i dowiedz się jak zwalczyć stres. Spotkanie, odbędzie się we wtorek, 14 listopada 2017 r. w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Willa pod platanami) przy ulicy Podgórnej 1/1 o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Patroni medialni:

.

Udostępnij.