Dwie delegacje złożone z samorządowców z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego gościły w ostatnim czasie w gminie Kępice. Przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz gmin Czarne, Trzebielino, Kobylnica i Słupsk chcieli się dowiedzieć, jak Spółdzielnia Socjalna “Razem” walczy z barszczem Sosnowskiego.

 

Pozyskaliśmy pieniądze na likwidację barszczu Sosnowskiego w naszej gminie – mówi Maciej Chaberski, wiceburmistrz Kępic. – Zadanie to zleciliśmy Spółdzielni Socjalnej “Razem”, która wyspecjalizowała się w tym zakresie i oprócz swojej innej działalności zajmuje się usuwaniem barszczu w naszej gminie i na terenie innych gmin.

Przedstawiciele województwa pomorskiego chcieli zobaczyć, jakie efekty dają nowatorskie metody stosowane przez spółdzielnię. Byli pod wrażeniem tego, jak pracownicy spółdzielni walczą z tą rośliną i jak powoli zmniejsza się obszar jej występowania.

Kępice gościły też 18-osobową delegację z województwa warmińsko-mazurskiego. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, samorządowcy, urzędnicy i przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej uczyli si, jak samorząd współpracuje z podmiotami ekonomii społecznej, spółdzielnią socjalną, organizacjami pozarządowymi i jak zleca zadania w trybie in house.

Delegacja ta specjalnie przyjechała do gminy, aby zobaczyć, jak można wspierać zatrudnienie mieszkańców, dając im pracę w spółdzielni socjalnej czy wspierając ich w ramach funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej.

źródło UM Kępice

Udostępnij.